لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

دومین دور مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در چین برگزار می‌شود


دومین دور مذاکرات رسمی بین نمایندگان دولت افغانستان و طالبان، روز ۳۰ ژوئیه (۸ مرداد ماه) در چین برگزار خواهد شد .

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محمد اسماعیل قاسم یار، عضو شورای عالی صلح که مسئولیت مذاکره با شورشیان را برعهده دارد، روز جمعه گفت دو طرف هنوز روی جزئیاتی مانند فهرست شرکت کنندگان، کار می‌کنند که باید ظرف چند روز آینده قطعی شود.

به گفته او کابل آتش بس موقت در جنگ را، که در پی حمله تابستانی طالبان شدت گرفت، درخواست خواهد کرد، و افزود «ما آماده هستیم وارد آتش بس شویم و این آزمایش خوبی خواهد بود که معلوم شود آیا پیکارجویان حاضر هستند دستور رهبری طالبان برای آتش بس را قبول کنند یا خیر.»

نخستین دور این مذاکرات روز شانزدهم تیرماه در اسلام آباد پاکستان با نظارت نمایندگان ایالات متحده و چین، و در پی چندین تماس غیررسمی از زمان روی کارآمدن اشرف غنی رئیس جمهوری جدید افغانستان، برگزار شد. او مذاکرات صلح با طالبان را اولویتی برای دولت خود اعلام کرده است.

سخنگوی آقای غنی جزئیات دور بعدی گفت و گوها را تایید نکرد، اما گفت رئیس جمهوری می‌خواهد کسانی که افغانستان را نمایندگی می‌کنند، افرادی از «تمام بخش‌های جامعه» باشند: زنان، جامعه مدنی، فعالان صلح و نیز رهبران مجاهدین که علیه هجوم روسیه جنگیده‌اند. او گفت رئیس جمهوری بویژه بر حضور زنان تاکید دارد.

سخنگوی شورای عالی صلح گفت دست کم یک زن در میان هیئت اعزامی دولت در این مذاکرات حضور خواهد داشت.

او همچنین گفت طالبان تا کنون چند درخواست مطرح کرده است، از جمله حذف نام طالبان از فهرست‌های سیاه سازمان ملل متحد و آمریکا، که اعضای آن را قادر خواهد ساخت در سطح بین‌المللی سفر کنند.

XS
SM
MD
LG