لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

 آمریکا می‌گوید از اسرائیل انتظار دارد تسلیحات دریافتی را مطابق با قوانین بین‌المللی جنگ استفاده کند


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۰ آذر گفت دولت بایدن از اسرائیل درباره خبرها در مورد استفاده از «فسفر سفید» در بمباران جنوب لبنان توضیح خواسته است.

متیو میلر در کنفرانس خبری روز، گزارشها در این مورد را نگران کننده خواند اما اضافه کرد این ماده کاربرد مشروع نظامی نیز دارد. به گفته او کاربرد غیرمشروع آن علیه غیرنظامیان است.

فسفر سفید ماده ای شیمیائی است که می تواند پوست بدن انسان را تا استخوان بسوزاند و با جذب شدن به بدن ارگانهای اصلی را از کار بیندازد. حتی تنفس آن نیز می تواند موجب مرگ شود.

پروتکل ۳ «کنوانسیون برخی تسلیحات شیمیائی متعارف» استفاده از سلاح های «آتش افروز» علیه غیرنظامیان را ممنوع می کند و برای آنکه سلاحی آتشزا محسوب شود باید از ابتدا به آن منظور طراحی شده باشد.

نظامیان از آن عمدتاً بعنوان ایجاد دود برای کور کردن دید دشمن در گلوله توپ، بمب، راکت یا نارنجک استفاده می کنند.

یک کاربرد دیگر آن روشن کردن یک فضا یا نور انداختن روی یک هدف است که شامل کنوانسیون مذکور نمی شود. در هر صورت اسرائيل آن کنوانسیون را امضا نکرده است.

میلر تأکید داشت هرگاه ایالات متحده تسلیحات به کشور دیگر می دهد انتظار دارد طبق قوانین بین المللی جنگ و همچنین قوانین بین‌المللی بشردوستانه استفاده شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت همین انتظار در مورد گلوله های توپ که به اسرائیل فروخته شده نیز صادق است.

دولت بایدن بخاطر نیاز سریع اسرائیل ۱۴هزارگلوله توپ با استناد به قانون ویژهء جنگ بدون تأئید قبلی کنگره در اختیار دولت بنیامین نتانیاهو گذاشته و اکنون با توجه به آمار بالای تلفات غیرنظامی زیر سؤال رفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا میگوید اسرائیل از شرط و انتظار آمریکا در مورد نحوهء استفاده از تسلیحات آمریکائی مستثنی نیست. برخی نهادهای حقوق بشری میگویند میزان تلفات غیرنظامیان در نوار غزه می تواند جنایت علیه بشریت یا جنایت جنگی تلقی شود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG