لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

تمرکز بودجه دفاعی ۲۰۱۷ آمریکا بر روسیه، چین، کره شمالی، ایران و داعش


اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا - آرشیو
اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا - آرشیو

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه اولویت‌های دفاعی مندرج در بودجه درخواستی سال آینده را تشریح کرد، که نشان از تلاش مضاعف واشنگتن بر مقابله با سیاست‌های روسیه و همچنین مبارزه با گروه افراطی داعش در عراق و سوریه دارد.

در این بودجه ۵۸۳ میلیارد دلاری، درخواست شده است که هزینه‌های جاری دفاعی کشور بر "پنج چالش جاری" متمرکز باشد؛ از جمله جنگ قدرت با روسیه و چین، تهدیدهای منطقه‌ای کره شمالی و ایران، و همچنین تقویت اقدامات ضد تروریستی.

به گفته اشتون کارتر، روسیه و چین عمده ترین رقبای ایالات متحده هستند و بودجه پیشنهادی جدید شامل تلاش‌ برای موازنه مجدد قدرت در آسیا و همچنین افزایش چهار برابری بودجه مورد نیاز برای ارتقا و تقویت حضور نظامی آمریکا در اروپا است.

در بودجه پیشنهادی ۲۰۱۷ پنتاگون، مبلغ ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با گروه داعش در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال پیش از آن، ۵۰ درصد افزایش یافته است. این بودجه همچنین یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برای خرید ۴۵ هزار بمب هوشمند هدایت‌پذیر و راکت‌های لیزری برای استفاده در عملیات نظامی علیه داعش را خواستار شده است.

علاوه بر این، وزیر دفاع ایالات متحده با تاکید بر این که در این بودجه به تهدیدهای بلند مدت آینده نیز توجه شده است، گفت در این طرح بودجه مورد نیاز برای تامین هزینه‌های تسلحیات و جنگ‌افزارهای زیر سطحی، سایبری، فضایی و الکترونیکی نیز گنجانده شده است.

وی همچنین در انتقاد از طرح کمیته نیروهای مسلح سنا برای کاهش ۴۰ هزار نفری نیروهای فعال ارتش ایالات متحده، گفت چنین تصمیمی می‌تواند به میزان آمادگی ارتش آسیب برساند.

XS
SM
MD
LG