لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

نبرد با تروریسم، تمرکز عمده لایحه بودجه کمک های خارجی آمریکا


لایحه بودجه سال مالی آینده آمریکا که جمعه پیش به تصویب کنگره رسید، از جمله شامل تقویت قابل ملاحظه کمک های خارجی است، با تمرکز زیاد بر کوشش های ضد تروریسم و پرداختن به بی ثباتی در خاورمیانه. حفاظت از دیپلمات ها و موسسات آمریکا در خارج از این کشور و تامین کمک های بشردوستانه به نیازمندان، از دیکر هدف های آن است.

روی هم رفته، هزینه عملیات داخلی و خارجی در بودجه ۲۰۱۶ مجموعا حدود ۵۳ میلیارد دلار است که تقریبا سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از بودجه ۲۰۱۵ بیشتر است.

این پول اعتبارات وزارت خارجه، آژانس آمریکایی توسعه بین المللی و شماری دیگر از برنامه های بین المللی، از جمله صدای آمریکا را تامین می کند.

برخی از کارشناسان توسعه می گویند از این افزایش بودجه خوشنودند، اما به آنچه که اتکای بیش از اندازه به "حساب اضطراری فعالیت های برون مرزی" - ابراز نگرانی می کنند. این حساب برای تامین هزینه های جنگ جهانی با تروریسم بازشده بود.

یک گروه رسانه ای می گوید طرفداران کمک های خارجی بر این عقیده اند که اتکای عمده به این حساب ممکن است در کوتاه مدت مفید باشد، اما امکان دارد برنامه های آنها را وقتی عملیات ضد تروریستی به پایان می رسد با خطر دراز مدت روبرو کند.

کمیته تخصیص اعتبارات مجلس نمایندگان می گوید مقصود از افزایش اعتبارات حساب نبرد با گروه تروریستی دولت اسلامی و دیگر دشمنان آمریکا است. هال راجرز، رئیس جمهوریخواه کمیته می گوید لایحه بودجه از درخواست باراک اوباما برای تقویت امنیت سفارتخانه ها فراتر می رودو اعتباراتی برای جلوگیری از حملات تروریستی آینده، ناآرامی و دیگر عملیات خشونت آمیز فراهم می آورد.

به گفته راجرز، این لایحه همچنین کمک به متحدان و شریکان اصلی آمریکا، مانند اسرائیل، اردن، تونس و اوکراین را شامل می شود.

لایحه فوق میزان کمک به مهاجران و آوارگان را در سطح ۲۰۱۵ نگاه می دارد، و مشخص می سازد اعتبارات اضافی در صورتی که برای پاسخگویی به بحران های انسانی در خارج نیاز باشد، در دسترس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG