لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

یک مقام سازمان ملل: قحطی یمن را تهدید می کند


شورای امنیت سازمان ملل متحد تمام طرف های مناقشه یمن را به حضور در مذاکرات آینده صلح و تسهیل تحویل کمک به مردم یمن فراخوانده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیانیه ای که به تصویب تمام ۱۵ عضو شورا رسید و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد آن را تائید کرد، می خواهد به دلایل انسانی در عملیات جنگی درنگ شود.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن روز چهارشبنه به شورا هشدار داد یمن در یک قدمی قحطی قرار دارد.

مسئول امور بشر دوستانه سازمان ملل روز پنجشنبه گفت از کار افتادن سرویس های اولیه و کمبودهای شدید غذا و سوخت، تاثیر ویران کننده ای در سراسر کشور داشته است.

او از طریق یک کنفرانس ویدیویی از آلمان به خبرنگاران گفت اینک بیش از ۲۱ میلیون نفر – یعنی ۸۰ درصد جمعیت یمن-به کمک نیاز دارند. سرویس های پزشکی گزارش می دهند از هنگام تشدید خشونت در ماه مارس بیش از ۲۸۰۰ تن کشته و ۱۳ هزار مجروح شده اند.

شورای امنیت از تمام طرف ها خواست پیشنهادهای نماینده ویژه را برای توقف عملیات جنگی بعنوان نخستین گام بسوی آتش بس بررسی کنند، بدون پیش شرط در مذاکرات صلح حضور یابند و خشونت را برای رسیدن به هدف های سیاسی خود رد کنند.

شورا همچنین گفت اعانه دهندگان فقط حدود ۱۰ درصد ۱۶ میلیارد دلار درخواستی سازمان ملل متحد برای کمک به نیازمندان را تامین کرده اند.

در این میان، خبرگزاری عربستان سعودی روز پنجشنبه اطلاعیه ارتش را منتشر کرد که در آن گفته می شود حوثی ها چهارشبنه شب به دو حمله جداگانه دست زدند و سه سرباز سعودی را کشتند.

XS
SM
MD
LG