لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۳

سازمان ملل: شمار آوارگان به ۶۰ ملیون نفر نزدیک شد


سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی می گوید جنگ، خشونت و آزار موجب شده است تا پایان سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۶۰ میلیون نفر از خانه ها و سرزمین هایشان فرار کنند، و بر این رقم بسرعت افزوده می شود.

در سال ۲۰۱۴ نزدیک ۱۴ میلیون نفر به تعداد کسانی که مجبور به ترک خانهایشان شده اند، افزوده شد.

گزارش کمیسر عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد که روز پنجشنبه منتشر شد حاکی است در پایان ۲۰۱۴ شمار مردمی که به ناچار دربدر شده اند نزدیک به ۶۰ میلیون نفر بود,

بنا به گزارش، مهاجرت عمده در سال ۲۰۱۱ با شعله ور شدن آتش جنگ داخلی در سوریه آغاز شد، اما در پنج سال گذشته، مناقشات مسلحانه و آزار نیز مردم را از خانه هایشان در آفریقا، آسیا و اروپا فراری داده است.

سال گذشته میلادی، روزانه حدود ۴۰ هزار نفر به دلیل خشونت خانه هایشان را ترک کردند.

آنتونیو گوترس، کمیسر عالی، گفت اینک از هر ۱۲۲ نفر یکی یا آواره است یا در داخل کشور خود دربدر شده و یا در جستجوی پناهندگی است. گزارش وضعیتی را که جهان با آن روبرو است منعکس می کند.

بیشتر آوارگان و افراد بی خانمان در جهان از سوریه هستند. افغانستان و سومالی پس از آن قرار دارند. ترکیه، همسایه سوریه، بیشترین شمار آوارگان را در خود جا داده است. آوارگانی که می خواهند در اروپا ساکن شوند، یونان و ایتالیا را پر کرده اند.

اما سوریه تنها کشوری نیست که مناقشه در آن موجب شده است مردم فرار کنند. ۱۵ مناقشه اخیر پنج سال گذشته در برونی و یمن به راه افتاده است. نیمی از آوارگان، کودک هستند و ۱۱ میلیون نفر از آنها را افرادی که در داخل مرزهای کشورهایشان پراکنده شده اند شامل می شوند.

در گزارش کمیسر عالی گفته می شود وقتی آوارگان از کشورهایشان می گریزند ، اکثرا از کشورهای کمتر رشد یافته سر در می آورند. اینک از هر چهار آواره یک نفر در فقیر ترین کشورهای جهان پناهگاه پیدا می کند.

کمیسر عالی گفت در سال ۲۰۱۴ کمتر از ۱۲۷ هزار آواره به کشورهایشان باز گشتند که پائین ترین رقم در ۳۱ سال است.

کسانی که در اردوگاه ها زندگی می کنند بشدت در برابر گزسنگی، بیکاری و خشونت جنسی آسیب پذیر هستند.

XS
SM
MD
LG