لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

مذاکرات صلح یمن بی نتیجه پایان یافت


مذاکرات پنج روزه صلح يمن در ژنو ، با میانجیگری سازمان ملل متحد، جمعه ۱۹ ژوئن، بدون نتيجه به پايان رسيد. فرستاده سازمان مل متحد می گوید دو طرف در اصل برقراری آتش بس تفاهم دارند، اما برای رسيدن به توافق لازم است مذاکرات بیشتری انجام دهند .

خبر شکست مذاکرات را اسماعيل شيخ احمد، فرستادۀ ويژۀ سازمان ملل در يمن اعلام کرد و گفت دو طرف حاضر نشدند حتی پشت يک ميز بنشينند، اما ضرورت برقراری آتش بس موقت يا ايجاد يک وقفه را درک می کنند و با عقب نشينی نيروهايشان بر اساس قطعنامۀ ۲۲۱۶ شورای امنيت سازمان ملل متحد موافقند.

شيخ احمد می گويد روز يکشنبه به نيويورک می رود تا شورای امنيت سازمان ملل متحد را در جريان مذاکرات بگذارد.

رياض آل ياسين، وزير خارجه دولت در تبعيد يمن، بدون ذکر تاريخی مشخص ادامه مذاکرات صلح را محتمل دانست و حوثی ها را مسئول شکست مذاکرات معرفی کرد، در حالیکه حوثی ها عربستان سعودی را عامل پشت صحنه و باعث شکست مذاکرات میدانند.

حمزه ال حوثی، سرپرست هيئت نمايندگی حوثی ها در مذاکرات اظهار داشت: «نفوذ عربستان کاملاً محسوس بود. هر بار درست زمانی که به نظر می رسید دو طرف به توافق نزدیک می شوند، کاملاً می شد فهميد عربستان سعودی کاری می کند که به نحوی راه را ببندد. به محض اين هم که وقفه ايجاد شد حمله های وحشيانه به مردم يمن را شديدتر کردند تا جلوی ادامۀ مذاکرات را بگيرند.»

همزمان با اخطار های پی در پی سازمان ملل متحد در مورد وخيم تر شدن وضعيت زندگی و بهداشتی ساکنان مناطق جنگزدۀ يمن، بويژه عدن، جنگ با همان شدت ادامه دارد.

صبح شنبه، ۲۰ ژوئن، يک اتومبيل حامل بمب نزديک مسجدی در صنعا که معمولاً حوثی ها از آن استفاده می کنند، منفجر شد، دو تن جان سپردند و دستکم شش نفر مجروح شدند. مسئولیت حمله را کسی بر عهده نگرفته است.

در رویدادی دیگر، شيخ عبدالباری، يک روحانی که از منتقدان معروف عربستان سعودی در يمن بود، جمعه شب توسط دو دوچرخه سوار وابسته به القاعده ترور شد.

حوثی ها و نظامیان متحد آنها نیز صبح شنبه، پايگاه های نظامی عربستان سعودی در جيزان در جنوب غربی يمن را هدف حمله قرار دادند.

XS
SM
MD
LG