لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

آمریکا امتیاز دادن به ایران در مذاکرات اتمی را تکذیب کرد


جان کری
جان کری

دولت ایالات متحده آمریکا گزارش هایی را که حاکی است واشنگتن با خودداری از درخواست از ایران برای اعلام فعالیت های نظامی گذشته مرتبط با برنامه اتمی، به تهران امتیاز می دهد، تکذیب کرد.

در حالی که مذاکرات ایران و شش قدرت به ضرب الاجل پایان ۹ تیر نزدیک می شود، دسترسی به مراکز نظامی ایران که ممکن است در آنها فعالیت هایی در جهت تولید تسلیحات اتمی صورت گرفته باشد، یکی از موانع عمده رسیدن به توافق بوده است.

ایران بارها تاکید کرده که مقاصد برنامه هسته ای این کشور صلحجویانه است، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی سال ها گفته است که نمی تواند درست بودن این ادعا را تایید کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روزسه شنبه به خبرنگاران گفت آمریکا و شرکایش در مذاکرات اتمی با ایران روی مسائل «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه اتمی ایران در جا نمی زنند برای اینکه آنها هم اکنون تصویر کاملی از فعالیت های گذشته ایران دارند.

جان کربی، سخنگوی جان کری روز چهارشنبه تاکید کرد سخنان کری نباید به کنار گذاشتن تاکید دیرینه آمریکا که رهبران ایران باید به پرسش هایی در باره فعالیت های گذشته نیز پاسخ دهند، تعبیر شود.

کربی گفت «پیش از آن که معامله ای صورت گیرد،باید کاملا به نگرانی های آژانس در باره ابعاد نظامی احتمالی گذشته و حال [برنامه اتمی] پرداخته شود» و افزود جان کری «نگفت، و ما [هم] هرگز نگفته ایم، که ابعاد نظامی بالقوه مهم نیست .»

وندی شرمن سرپرست هیئت مذاکره کننده آمریکا روز چهارشنبه برای گفت و گوهای جدید با ایران به وین بازگشت.

XS
SM
MD
LG