لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

تبریک مشاور رئیس جمهوری آمریکا به پروفسور مریم میرزاخانی


والری جارت
والری جارت

والری جارت مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا موفقیت خانم مریم میرزاخانی در دریافت عالی ترین نشان جهانی در ریاضیات را به او تبریک گفته است

مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی – آمریکایی، استاد ریاضی دانشگاه استانفورد است و نخستین زنی است که نشان معتبر فیلدز را دریافت می کند.

والری بومن جارت ، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا و دستیار رئیس جمهوری در امور تعامل عمومی و بین دولتی است. او در ۱۴ نوامبر ۱۹۵۶ در شیراز متولد شد. در آنجا پدرش، جیمز بومن ، آسیب شناس و استاد علوم ژنتیک، در سال ۱۹۵۶ بیمارستان کودکان را اداره می کرد. مادرش، تیلور بومن، یکی از طرفداران حقوق کودکان بود که در تاسیس موسسه اریکسون نقش داشت. هدف موسسه این بود که معلمان و دیگر کسانی را که با مسائل مربوط به کودکان سروکار داشتند، از روش های آموزش و پیشبرد توانایی های کودکان آگاه سازد.

جارت، در زمان کودکی فارسی و فرانسه را آموخت. او در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه نورثفیلد مونت هرمون فارغ التحصیل شد، در سال ۱۹۷۸ از دانشگاه استانفورد در روانشناسی مردم فوق لیسانس دریافت کرد و در ۱۹۸۱، از دانشکده حقوق دانشگاه میشیگان مدرک دکترا گرفت.

جارت یکی از طولانی ترین مشاوران و افراد مورد اعتماد پرزیدنت اوباما است. اوباما در ۱۴ نوامبر ۲۰۰۸، زمانی که رئیس جمهوری منتخب بود، جارت را بعنوان مشاور ارشد کاخ سفید و دستیار رئیس جمهوری در روابط بین دولتی و عمومی انتخاب کرد.

جارت افزون بر این که مشاور ارشد رئیس جمهوری است، پستها و وظایف مهم دیگری نیز بر عهده دارد. ریاست شورای کاخ سفید در امور زنان و دختران از آن جمله است.

XS
SM
MD
LG