لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

مریم میرزا خانی به ایران دعوت می‌شود


بنیاد ملی نخبگان ایران قصد دارد از دکتر مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان، دعوت کند در سومین سمینار ریاضی ایران شرکت کند.

سعید سهراب‌پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، گفت که کسب مدال فیلدز توسط این دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف برای ایرانیان مایه افتخار است و قرار است که در سومین سمینار ریاضی که توسط دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت بنیاد ملی نخبگان در ماه ژانویه برگزار می‌شود از این استاد دانشگاه دعوت شود.

مریم میرزاخانی استاد ایرانی دانشگاه استنفورد آمریکا، روز چهارشنبه مدال فیلدز، معتبرترین جایزه ریاضی جهان که از آن به عنوان نوبل ریاضی نیز یاد می‌شود را در کره جنوبی دریافت کرد. او نخستین زنی است در جهان که این مدال را به دست آورده است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت که این بنیاد سال گذشته نیز از خانم میرزاخانی برای شرکت در دومین سمینار ریاضی دعوت کرده بود اما او به دلیل مشکلات شخصی نتوانست در سمینار شرکت کند.

بنیاد ملی نخبگان یک موسسه دولتی است که زیر نظر رئیس جمهوری ایران اداره می‌شود و ریاست آن را معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به عهده دارد. شناسایی، جذب و حمایت از نخبگان و تولید علم، از اهداف راه اندازی این بنیاد اعلام شده است.

پیام تبریک روحانی به دکتر مریم میرزا خانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیامی، کسب عالی ترین مدال ریاضی را به دکتر مریم میرزاخانی، استاد ایرانی دانشگاه استنفورد آمریکا، تبریک گفت.

در پیام تبریک روحانی آمده است: « امروز ایرانیان می‌توانند به خود ببالند که اولین زن برنده جایزه "فیلدز" هموطن آنان است؛ آری باید که شایستگان بر صدر نشینند و قدر ببینند. همه ایرانیان در هر کجای جهان سرمایه‌های ملی این مرز و بوم هستند و من به نمایندگی از ملت ایران تلاش‌های علمی شما را ارج می‌نهم.»

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در پیامی، موفقیت این بانوی ریاضیدان را به او تبریک گفت. صالحی که از استادان دانشگاه صنعتی شریف است، در پیام خود نوشت: «کسب بالاترین نشان علمی در رشته ریاضیات توسط یکی از پرورش یافتگان مکتب علمی دانشگاه صنعتی شریف، برگ زرین دیگری بر کارنامه درخشان جامعه علمی و دانشگاهی ایران افزود و جلوه‌ای دیگر از ظرفیت و قابلیت بی‌پایان بانوان ایرانی را در فتح قله‌های افتخار هویدا ساخت.»

XS
SM
MD
LG