لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

افغانستان از متحدان اصلی آمریکا اعلام شد


آمریکا بار دیگر به افغان ها اطمینان داد که آنها پس از خروج سربازان رزمی در سال ۲۰۱۴ رها نخواهند شد.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا روز شنبه، پیش از سفر به توکیو در سفری از پیش اعلام نشده از کابل دیدار کرد. او برای شرکت در کنفرانس بین المللی کمک غیر نظامی به افغانستان، کشور را یک متحد عمده آمریکا خارج از ناتو اعلام کرد.

کلینتون گفت مردم افغانستان باید بدانند ایالات متحده دوست و شریک آنها خواهد بود، افغانستان را رها نخواهد کرد ، و بر آن است مشارکتی با دوام را پی ریزی کند.

کلینتون، که با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نیز ملاقات کرد، تصمیم آمریکا را نمادی نیرومند از تعهد واشنگتن به مردم افغانستان نامید.

او گفت افغانستان دیگر نمی تواند برای القاعده و تروریست های بین المللی که آمریکا، منطقه و جهان را تهدید می کنند مکانی امن باشد.

اعلام این که افغانستان متحد کلیدی آمریکا است به این کشور اجازه خواهد داد کمک های بیشتر و سریعتری در مسائل امنیتی دریافت دارد و دسترسی آسانتری به تجهیزات نظامی ساخت آمریکا داشته باشد.

افغانستان پانزدهمین کشوری است که یک متحد عمده آمریکا خارج از ناتو اعلام می شود. پاکستان، مصر، اسراییل و ژاپن از جمله کشورهای دیگر هستند.

همزمان با تاکید وزیر خارجه آمریکا بر همکاری های نزدیکتر میان دو کشور، مقامات افغان می گویند روز شنبه در حمله راکتی شورشیان به یک ساختمان دولتی در استان فراه، یک زن جانسپرد و ۲۷ غیر نظامی، از جمله کودکان، مجروح شدند.

انتظار می رود نگرانی از ادامه خشونت در افغانستان در کانون بحث های کنفرانس اعانه دهندگان در توکیو در روز یکشنبه قرار داشته باشد.

وزیر امور خارجه ژاپن روز شنبه گفت : کنفرانس از نظر تعیین راهی برای افغانستان جهت دست یابی به رشد پایدار پس از ۲۰۱۵سال فوق العاده مهم است.

انتظار می رود اعانه دهندگان در کنفرانس توکیو سالانه ۴ میلیارد دلار پشتیبانی غیر نظامی دراز مدت – مجموعا بیش از ۱۵ میلیارد دلار تا ۲۰۱۵ تعهد کنند.
XS
SM
MD
LG