لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

حمله شبه نظامیان به پایگاه ناتو و پلیس افغانستان


در افغانستان، شبه نظامیان به نیروهای امنیتی در جنوب کشور حمله کرده اند. مقامات ناتو گفتند ۷ شورشی بامداد سه شنبه از حصار امنیتی پایگاه ائتلاف در قندهار گذشتند، اما تلفاتی به سربازان وارد نیامد.

در گزارش های اولیه مقامات افغان گفته می شد دست کم یک خارجی جان سپرد و دو نفر مجروح شدند.


چند ساعت بعد در شهر قندهار، به گفته مقامات افغان، ۴ شبه نظامی به یک پاسگاه پلیس حمله کردند و دست کم ۳ افسر افغان را کشتند. یکی از مهاجمان نیز کشته شد.

مقامات افغان می گویند در حادثه ای جداگانه، در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ایالت هلمند ۸ غیر نظامی، از جمله چند زن و کودک کشته شدند.

روز یک شنبه نیز مردان مسلح در اونیفورم های پلیس به روی سربازان ناتو شلیک کردند و یک تن را کشتند.

دادستان کل افغانستان در کابل گفت «آژانس های اطلاعاتی منطقه ای» در حمله انتخاری علیه شیعیان در کابل در سال گذشته دست داشتند.

در حمله ۶ دسامبر در خارج از یک زیارتگاه شیعیان در پایتخت افغانستان دست کم ۵۶ تن کشته شدند. گروه لشکر جهانگوی، مستقر در پاکستان، مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت.

دادستان کابل روز سه شنبه به خبرنگاران گفت دو مرد به دلیل کمک به انتقال مهاجم انتحاری از شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان به کابل دستگیر شده اند. او گفت حمله در پیشاور طرح ریزی شد و آژانس های اطلاعاتی در کشورهای همسایه از آن حمایت کردند. او جزییات بیشتری ارائه نداد.

مقامات پاکستان بارها اتهامات مقامات افغان را در دست داشتن در حملات در افغانستان تکذیب کرده اند.
XS
SM
MD
LG