لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

کرزی: افغانستان در صلح و امنیت پیشرفت می کند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید شریکان بین المللی برای کمک به کشور او در جنگ با تروریسم، رادیکالیسم و برقراری صلح و پیشرفت اقتصادی در منطقه همکاری می کنند.

کرزی این نظر را روز پنجشنبه در کنفرانس یک روزه ای در کابل - دربارۀ آینده افغانستان پس از خروج سربازان رزمی خارجی در سال ۲۰۱۴ - ابراز داشت.

مذاکرات کابل، که کنفرانس «قلب آسیا» نامیده شده است، ۱۵ کشور منطقه ای از جمله چین، هند ، ایران و ترکیه را شامل می شود. در مذاکرات همچنین نمایندگانی از فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده، و نیز ناتو و اتحادیه اروپا حضور دارند.

کرزی گفت یقین دارد افغانستان می تواند سال آینده کنترل کامل امنیت خود را به دست بگیرد. او همچنین شورای عالی صلح افغانستان را یکی از مهمترین عناصر انتقال مسئولیت های امنیتی توصیف کرد و گفت رییس شورا به زودی برای گفت و گو به عربستان سعودی و پاکستان سفر خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت همکاری بیشتر منطقه ای در نبرد با تروریسم کارساز خواهد بود.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران پشتیبانی خود را از همکاری منطقه ای ابراز داشت، اما از ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان انتقاد کرد، و آن را عاملی نامید که بر نگرانی های امنیتی همسایگان افغانستان می افزاید.

کرزی از کشورهایی که دراجلاس اخیر ناتو در شیکاگو تعهد کردند از نیروهای امنیتی افغانستان تا ۲۰۲۴ حمایت کنند سپاسگزاری کرد، و گفت او همچنین می خواهد گام هایی برای بهبود اداره امور کشور بردارد و بر آن است از پارلمان بخواهد هفته اینده جلسه ویژه ای جهت بحث درباره راه های کمک به رهبر بعدی تشکیل دهد.

کرزی که دوره ریاست جمهوری او در سال ۲۰۱۴ تمام می شود، گفت فقط در «ثبات و هماهنگی» است که افغانستان می تواند پیشرفت کند.


ماه آینده قرار است ژاپن میزبانی کنفرانسی را که بر توسعه اقتصادی آینده افغانستان متمرکز خواهد بود بر عهده بگیرد.

در این میان، روز پنجشنبه، فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه گفت خروج سربازان کشور او از افغانستان در هفته های آینده آغاز خواهد شد. او که درمراسم خاکسپاری چهار سرباز فرانسوی که اخیرا در افغانستان کشته شدند سخن می گفت، افزود خروج سربازان «در نظم و امنیت» صورت خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG