لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

کاوه مدنی ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی درباره «بهبود وضعیت دریاچه ارومیه» را رد کرد


دریاچه ارومیه (آرشیو)
دریاچه ارومیه (آرشیو)

پس از اظهارات شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی درباره «رضایت‌بخش» بودن روند احیای دریاچه ارومیه، کاوه مدنی، ر ئیس «موسسه آب، محیط زیست و بهداشت» دانشگاه سازمان ملل متحد با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از خشک‌شدن تدریجی این دریاچه ادعای مقام‌های حکومت ایران را رد کرد.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز ۱۴ اردیبهشت‌ماه اقدامات انجام‌شده در جهت نجات دریاچه ارومیه را «رضایت بخش» توصیف کرده و «پیگیری‌های جدی دولت» را «نمادی از توجه به حفاظت از محیط زیست» خوانده بود.

پس از آن هم سخنگوی سازمان فضایی ایران، حسین دلیریان، روند آبگیری دریاچه ارومیه در چند ماه اخیر را «رو به بهبود» اعلام کرد.

این در حالی است که کاوه مدنی، معاون اسبق حفاظت از محیط زیست ایران، با هشتگ «دروغ ممنوع» روند خشک شدن دریاچه ارومیه در پنج سال گذشته را با انتشار تصاویری ماهواره‌ای نشان داد.

به تازگی عیسی کلانتری، رئیس پیشین ستاد احیای دریاچه ارومیه، اعلام کرد که در دولت ابراهیم رئیسی حدود ۳ درصد از بودجه لازم برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته است.

روند خشک‌شدن دریاچه ارومیه درحالی ادامه دارد که مقامات جمهوری اسلامی برای احیای این دریاچه از کمک‌های بین‌المللی هم بهره گرفته‌اند.

از سوی دیگر، رضا کیانیان، بازیگر سینما، با اشاره به راه‌اندازی کارزاری برای احیای دریاچه ارومیه در چند سال گذشته که منجر به کمک سه میلیون دلاری ژاپن برای احیای این دریاچه شد، گفته است: «نمی‌دانم این پول کجا رفته؟»

این فعال مدنی در نشستی در هفتم خردادماه سال جاری تاکید کرده که چند سال قبل با کمک مردم توانسته است یک میلیون و هشتصد هزار رای برای احیای دریاچه ارومیه جمع‌آوری کند و پس از ارائه آنها به سازمان ملل، این نهاد بین‌المللی از طریق ژاپن سه میلیون دلار به ایران کمک کرده است.

رضا کیانیان با اشاره به خشک ماندن دریاچه ارومیه، پرسیده است که بعد از این همه سال هنوز نمی‌داند این پول کجا رفته است.

خشک‌شدن تدریجی دریاچه ارومیه در حالی است که عیسی کلانتری پیشتر درباره پیامدهای امنیتی آن هشدار داده و گفته بود درصورت خشک‌شدن این دریاچه، هیچ حکومتی نمی‌تواند در کشور دوام بیاورد.

XS
SM
MD
LG