لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

جمهوری اسلامی بهره‌برداری از یک کارخانه «تولید کیک زرد» را آغاز کرد


آرشیو
آرشیو

مقامات جمهوری اسلامی در ادامه سرپیچی از عمل به تعهدات هسته‌ای خود اعلام کردند که «عملیات بهره‌برداری» از یک کارخانه «تولید کیک زرد» را در استان یزد آغاز کرده‌اند.

بهره‌برداری از کارخانه تولید کیک زرد ساغند در اردکان استان یزد روز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت با حضور محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، شروع شده است. روستای ساغند، در بخش خرانق در شهرستان اردکان استان یزد قرار دارد.

جمهوری اسلامی از کیک زرد در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، «۲۲۰ هزار تن کان‌سنگ» از معادن استان یزد سالانه «به ۲۰ هزار تن کیک زرد تبدیل می‌شود» و هزینه تولید آن «۶۰ درصد قیمت تمام‌شده در روش‌های قبلی» عنوان شده است.

مهران مصطفوی، کارشناس مسائل سیاسی و امور هسته‌ای پس از آخرین سفر رافائل گروسی در ماه اسفند به ایران، با تأکید بر تردید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام این سفر، به صدای آمریکا گفته بود که این آخرین شانسی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به جمهوری اسلامی داده است.

این کارشناس امور هسته‌ای تأکید کرده بود که جمهوری اسلامی برای توافق هسته‌ای و برقراری تعامل «باید هر آنچه که تاکنون غنی شده را از بین ببرد»، در غیر این صورت، «شورای حکام رأی خواهد داد علیه جمهوری اسلامی و مرحله بعدی کشورهای اروپایی است که می‌توانند مکانیسم ماشه را به کار بیندازند و در این صورت تمامی تحریم‌های قبل از برجام به طور اتوماتیک بر می‌گردد و روسیه و چین هم نمی‌توانند آن را وتو بکنند.»

مهران مصطفوی: این آخرین شانسی است که آژانس به ایران داده است 
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

شماری از کشورها مانند آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا می‌گویند تهران درصدد دستیابی به سلاح اتمی است اما جمهوری اسلامی می‌گوید هدف برنامه‌اش، صلح‌آمیز است.

XS
SM
MD
LG