لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

سازمان ملل متحد هشدار داد تخریب میراث فرهنگی می تواند جنایت جنگی محسوب شود


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمع به اتفاق آرا قطعنامه ای را تصویب کرد که بر اساس آن، تخریب غیرقانونی میراث فرهنگی محکوم شده و به گروه های افراطی داعش، القاعده و دیگر گروه های مشابه هشدار داده شده که چنین حملاتی جنایات جنگی محسوب می شود.

این قطعنامه تمهیدات قبلی که پیشتر تنها محدود به قاچاق میراث فرهنگی و فروش آن برای حمایت از تروریسم بود را گسترش داده و بر عراق و سوریه تمرکز دارد که اماکن باستانی شان از جمله شهر باستانی پالمیرا، بیش از هر جای دیگر هدف تخریب داعش قرار گرفته است.

تمهیدات جدید نه تنها داعش و القاعده و همکارانشان را هدف قرار داده بلکه تمامی طرف هایی که در چنین معاملاتی مداخله داشته باشند را شامل می شود.

این قطعنامه خواستار تعقیب قانونی کسانی می شود که مسئول حمله به اماکن تاریخی و ساختمان های مذهبی، تحصیلی، هنری و علمی هستند و در عین حال کسانی که مجریان هجوم، غارت، و قاچاق اشیاء مسروقه هستند را نیز مسئول می داند.

ایرینا بُکُوا رئیس یونیسف این قطعنامه را «تاریخی» خواند و گفت تصویب این قطعنامه نشان دهنده اهمیت میراث فرهنگی برای صلح و امنیت است.

این قطعنامه خواستار همکاری بین المللی برای تحقیق، تعقیب قانونی، ضبط و بازگرداندن اشیاء غارت شده و اموال فرهنگی قاچاق شده به محل اصلی می شود. این قطعنامه همچنین کشورهای عضو سازمان ملل متحد را به در پیش گرفتن سیاست های بررسی دقیق تر فهرست اشیاء وارداتی و قوانین واردات و صادرات ترغیب می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG