لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

شورای امنیت تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی تصویب کرد


نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد - آرشیو
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد - آرشیو

در واکنش به پنجمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ماه سپتامبر، که بزرگترین آزمایش هسته‌ای آن کشور نیز بود، شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌های جدیدی را علیه پیونگ یانگ تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پانزده عضو شورای امنیت روز چهارشنبه با اجماع به قطعنامه‌ای رأی مثبت دادند که هدف آن کاهش حدود ۶۰ درصدی صادرات سالانه ذغال سنگ این کشور آسیایی است.

ذغال سنگ، بخش عمده صادرات کره شمالی را تشکیل می‌دهد و شورای امنیت قصد دارد آن را با اجرای این قطعنامه به ۷ و نیم میلیون تن، یا ۴۰۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در سال – هر کدام که کمتر باشد – برساند.

بر اساس این قطعنامه جدید که پیش نویس آن توسط نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل تهیه و به شورای امنیت ارائه شده است، صادرات مس، نیکل، نقره و روی کره شمالی نیز هدف تحریم قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، نماینده آمریکا در سازمان ملل با بیان این که واشنگتن در مورد دستاوردهای تحریم‌های جدید نگاه «واقع بینانه‌ای» دارد، گفت هیچ قطعنامه‌ای نمی‌تواند یک روزه رویکرد پیونگ یانگ را تغییر دهد.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل در ادامه تاکید کرد که «با این حال، این تحریم‌ها هزینه‌های بی سابقه‌ای را بر رژیم کره شمالی، بابت بی اعتنایی به خواسته‌های این شورا، تحمیل خواهد کرد.»

وی گفت با اعمال تحریم‌های جدید، در مجموع دست کم ۸۰۰ میلیون دلار از درآمد ارزی سالانه کره شمالی که صرف برنامه هسته‌ای غیرقانونی اش می‌کند کاهش خواهد یافت؛ این یعنی ۲۵ درصد کل صادرات سالانه آن کشور.

پیونگ یانگ پیشتر در اوایل آبان ماه، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه فعالیت های هسته ای و موشکی کره شمالی را «اسناد مجرمانه غیرقانونی» خوانده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG