لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

«بزرگترین» آزمایش اتمی کره شمالی؛ واکنش جهانی به اقدام پیونگ یانگ


یک مرد در کره جنوبی در سئول در حال تماشای خبر آزمایش هسته ای کره شمالی است.
یک مرد در کره جنوبی در سئول در حال تماشای خبر آزمایش هسته ای کره شمالی است.

همزمان با اعلام کره شمالی که می گوید «بزرگترین آزمایش اتمی» خود را انجام داده است، مقام های آمریکا، روسیه، کره جنوبی و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان دادند.

تلویزیون دولتی کره شمالی روز جمعه ۱۹ شهریور اعلام کرد در جریان آزمایش اتمی، «یک کلاهک هسته‌ای پیشرفته» آزمایش شد و «این کشور ثابت کرد که می‌تواند موشکی را به کلاهک اتمی مجهز کند.»

سایت خبری اسپوتنیک به نقل از سازمان‌های امنیتی روسیه اعلام کرد قدرت تخریب آزمایش هسته‌ای روز جمعه کره‌شمالی برابر با ۳۰ کیلوتن تی‌ان‌تی بوده است. این در حالی است که قدرت تخریب بمب هسته‌ای آمریکا که در جنگ جهانی دوم در شهر ناکازاکی ژاپن استفاده شد ۲۱ کیلوتن تی‌ان‌تی بود. «کیلوتن» واحد اندازه گیری انرژی آزاد شده از انفجار تی‌ان‌تی است.

این آزمایش واکنش جهانی را در پی داشت. باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا بعد از تایید خبر اجرای پنجمین آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی گفت اقدامات تحریک‌آمیز پیونگ‌یانگ عواقب سنگینی برای آنها به همراه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه چین هم اعلام کرد کره‌شمالی بدون توجه به انتقاد‌های بین‌المللی، بار دیگر یک آزمایش هسته‌ای جدید انجام داد. دولت چین به شدت این اقدام را محکوم می‌کند.

کری و لاوروف نیز روز جمعه در حاشیه دیدار برای مذاکرات صلح سوریه، آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی را محکوم کرده و اعلام کردند این مساله را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح خواهند کرد.

جان کری گفت:‌ فکر می کنم غیر از کشورهای همسایه همچون کره جنوبی و ژاپن که عمیقا از این آزمایش نگران هستند، چین، روسیه، آمریکا و هر کس دیگری هم در این باره نگران است.

وزیر خارجه روسیه هم گفت: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد باید اجرا شود و ما باید این پیام بسیار قوی را به کره شمالی بدهیم.

از سوی دیگر، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ضمن محکوم کردن آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ گفت: «این اقدام کره‌شمالی تاسفبار و نگران کننده است.»

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه هم در بیانیه ای اعلام کرد: فرانسه شدیدا آزمایش جدید کره‌شمالی را محکوم می‌کند و از شورای امنیت می‌خواهد این نقض شفاف قوانین سازمان ملل را در قطعنامه‌های خود مدنظر قرار دهد.

XS
SM
MD
LG