لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

بریتانیا به فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه‌های جهان ویزای کار می‌دهد


آرشیو
آرشیو

بریتانیا با ایجاد تغییراتی در نظام مهاجرتی دوران پس از برگزیت و برای جذب «بهترین و درخشان‌ترین» نیروی کار، به فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه‌های جهان ویزای کار می‌دهد.

از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این کشور به رویه مهاجرتی اولویت قائل شدن برای شهروندان اتحادیه اروپا پایان داده و یک نظام مهاجرت مبتنی بر امتیاز را معرفی کرده است که متقاضیان ویزا را بر اساس موارد مختلف - از مدارک و مهارت‌های زبانی گرفته تا نوع شغلی که به آنها پیشنهاد می‌شود - رتبه‌بندی می‌کند.

این کشور چندین سال است که با بازار کاری فشرده مواجه است و این شرایط با برگزیت و شیوع کووید-۱۹ بدتر شده است. شرکت‌های تولیدی، تدارکاتی، و مواد غذایی از دولت خواسته‌اند مقررات مربوط به مشاغل رده پایین را کاهش دهد.

به نوشته رویترز، بر اساس این طرح که روز دوشنبه اعلام شد، فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از ۵۰ دانشگاه برتر خارج از کشور می‌توانند برای ویزای کار دو ساله اقدام کنند و اجازه دارند اعضای خانواده خود را همراه خود ببرند. کسانی که مدرک دکترا دارند می‌توانند برای ویزای سه ساله اقدام کنند.

دولت گفت که متقاضیان موفق پس از آن می‌توانند به ویزای استخدامی طولانی مدت‌تر تغییر وضعیت دهند.

ریشی سوناک، وزیر دارایی بریتانیا، می‌گوید این طرح بریتانیا را قادر می‌سازد که به عنوان یک مرکز بین المللی برای نوآوری، خلاقیت، و کارآفرینی رشد کند.

بر اساس طرح جدید، متقاضیان باید حداکثر پنج سال قبل از تاریخ درخواست ویزا مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده باشند.

نام دانشگاه‌های واجد شرایط باید در ۵۰ رتبه برتر حداقل دو منبع از منابع زیر آمده باشد: رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تحصیلات عالی تایمز، رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان، و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی رتبه‌بندی دانشگاهی کیو اس.

جدیدترین فهرست دانشگاه‌های واجد شرایط از سال ۲۰۲۱ که دولت بریتانیا به صورت آنلاین فهرست آن را منتشر کرده است، شامل دانشگاه آمریکایی، و همچنین مراکز آموزشی در کانادا، ژاپن، آلمان، چین، سنگاپور، فرانسه، و سوئد است.

دولت بریتانیا می‌گوید که سابقه امنیتی و جنایی متقاضیان ویزا و همچنین سطح تسلط آنها به زبان انگلیسی برررسی می‌شود.

XS
SM
MD
LG