لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۶

ناتو درباره تهدید روسیه علیه مولداوی هشدار داد


فرمانده ارشد ناتو روز یکشنبه گفت که روسیه بر مرز شرقی اوکراین فشار زیادی وارد کرده است. او گفت که ناتو نگران است که این امر جدایی طلبان در منطقه ترانسنیستریا در مولداوی را تهدید کند.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد نیروهای متحد اروپا، آمریکا و آسیا در مرکز مطالعاتی مارشال در آلمان گفت: «نیروی کافی روسی در مرز شرقی اوکراین وجود دارد تا در صورت اتخاذ تصمیم به منطقه ترانسنیستریا برود. و این بسیار نگران کننده است. نیروهای روسی حاضر در مرز اوکراین در حال حاضر بسیار آماده است.»

این هشدار یک روز پس از آن است که سربازان روسی با استفاده از خودروهای مسلح و آتش گلوله دروازه های پایگاه هوایی بلبک در کریمه را شکستند و وارد آن شدند. نیروهای اوکراینی در مقابل حمله نیروهای روسی مقاومتی نشان ندادند.

در جریان حمله فوق یک سرباز اوکراینی مجروح شد. برخی خبرنگاران و فیلمبرداران نیز مورد حمله نیروهای روس قرار گرفتند. از جمله فیلمبردار صدای آمریکا که دوربینش از سوی نیروهای روسی توقیف شد.
نیروهای روسی روز شنبه همچنین پایگاه دریایی اوکراین در نووفدوروکوا را نیز تصرف کردند.

پیشتر در روز یکشنبه، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و متحد نزدیک روسیه، اقدام مسکو در الحاق کریمه را ستود.

آقای لوکاشنکو در مینسک به خبرنگاران گفت که کریمه اکنون «عملا» بخشی از فدراسیون روسیه است. او در عین حال گفت که اوکراین باید یک کشور «مجزا، غیرقابل تقسیم و منسجم» باقی بماند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در مطلبی که در روزنامه تلگراف منتشر کرد گفت بریتانیا و متحدانش باید آماده باشند تا روابطی متفاوت از بیست سال گذشته با روسیه داشته باشند از جمله محدودیت در همکاری نظامی و فروش اسلحه به روسیه.

روز شنبه، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در روز دوم سفرش به اوکراین «نقش مدیریتی» آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین را ستود.

همچنین استفان هارپر، نخست وزیر کانادا به عنوان اولین رهبر کشورهای جی-هفت با نخست وزیر موقت اوکراین ملاقات کرد.

سناتور جمهوری خواه کلی آیوت نیز در راس هیاتی از کنگره آمریکا روز یکشنبه وارد کیف شد. آیوت خواستار کمک بیشتر آمریکا به اوکراین شد.
XS
SM
MD
LG