لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۳

تنها ۱۵ درصد از کل دریاچه ارومیه باقی مانده است


خشکی تدریجی دریاچه ارومیه
خشکی تدریجی دریاچه ارومیه

خشک شدن دریاچه ارومیه منطقه را با فاجعه انسانی و آوارگی بیش از ۱۳ میلیون نفر ساکنان منطقه روبرو خواهد کرد

۸۵ درصد از کل مساحت دریاچه ارومیه خشک شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز یکشنبه، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام این مطلب گفت از بخش جنوبی دریاچه تنها شش درصد باقی مانده است.

چهارماه پیش، در تیرماه ۱۳۹۲ میزان خشک شدن دریاچه ارومیه ۷۵ در صد گزارش شده بود.

به گفته حسن عباس نژاد، بحران دریاچه ارومیه هم اکنون عواقب زیان بار زیادی برای مردم محلی به بار آورده است و در آینده و پس ازرسیدن این عواقب به تهران، زنجان ، قزوین، و دیگر استان ها متوجه اهمیت این بحران خواهیم شد.

حسن عباس نژاد که در کارگاه آموزشی مدیریت زیست بومی حوضه آبخیز دریاچه ارومیه سخن می گفت، از جمله عواقب ناشی از بحران و خشک شدن دریاچه ارومیه را افزایش سرطان، و بیماری های تنفسی دانست.

به گفته عباس نژاد دریاچه ارومیه زمانی دومین دریاچه شور جهان بود و اکنون به نخستین و بزرگ ترین دریاچه آب شور جهان تبدیل شده است. او با تاکید بر این که زمان برای بازگرداندن دیاچه به حال اول از دست رفته است، گفت با این حال باید هرچه زود تر برای حفظ بقایای آن و بهبود وضعیت فعلی آن اقدام شود.

عباس نژاد بخش کشاورزی آذربایجان غربی را عامل اصلی این مشکل دانست و گفت با توجه به خسارت هایی که فعالیت های کشاورزی برای محیط زیست آذربایجان غربی به بار می آورد، نمی توان آن را مقرون به صرفه دانست. او افزود مسئولان برای برون رفت از مشکل دریاچه ارومیه باید از توسعه کشاورزی در این استان چشم پوشی کنند.

اختصاص ۹۰ در صد از منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی در کنار تبخیر شدید ناشی از افزایش حرارت هوا و خشکسالی، و برداشت های غیرمجاز از آب های زیرزمینی با حفر چاه و احداث پل روگذر از دریاچه از جمله دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه و تخریب محیط زیست آن ذکر شده است.

در صورت خشک شدن دریاچه، هوای معتدل منطقه به هوای گرمسیری و خشک با بادهای نمکی تبدیل می شود و شرایط زیستی منطقه را به هم خواهد زد. همچنین استان های مجاور با پدیده بارش باران های نمک روبرو خواهند شد. به نظر کارشناسان در صورت خشک شدن دریاچه حدود ۱۳ میلیون نفر آواره خواهند شد و فاجعه بی سابقه انسانی بوجود خواهد آمد.

دریاچه ارومیه گذشته از جنبه اساطیری و تاریخی آن برای ایرانیان و اقوام مجاور، با جزیره ها و ساحل های زیبا و مواد معدنی سرشارش جزو منابع کمیاب طبیعی جهان و میزبان و زیستگاه جانوران گوناگون، از پرنده و پستاندار و خزندگان و دوزیستان بوده است. هر ۱۰۲ جزیره این دریاچه جزو میراث طبیعی جهان به ثبت یونسکو رسیده اند.

رسیدگی به بحران دریاچه ارومیه یکی از مواد دستور کار معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور محیط زیست اعلام شده است. اما به رغم اهمیت سرعت عمل در نجات دریاچه هنوز گزارشی از آغاز اقدام های عملی ضروری برای کمک به وضع دریاچه منتشر نشده است.
XS
SM
MD
LG