لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

ادامه حمله‌ها به جشنواره کن؛ تأکید وزارت ارشاد بر تعقیب قانونی افراد مرتبط با «عنکبوت مقدس»


زر امیر ابراهیمی در جشنواره فیلم کن
زر امیر ابراهیمی در جشنواره فیلم کن

در ادامه واکنش‌ها به درخشش زر امیرابراهیمی بازیگر فیلم «عنکبوت مقدس» در جشنواره فیلم کن، معاون حقوقی وارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تعقیب حقوقی و قانونی افراد مرتبط با این فیلم تأکید کرد.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، محمد هاشمی معاون حقوقی وزارت ارشاد روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد اعلام کرد: «هر کسی با هر عنوانی در ساخت این فیلم همکاری داشته است، در صورتی که داخل کشور باشد، دنبال می‌کنیم.»

عنکبوت مقدس خوانشی سینمایی از واقعه قتل‌های زنجیره‌ای است که طی آن فردی به نام سعید حنایی در سال‌های پایانی دهه ۷۰ ۱۶ زن را در مشهد کشت و در دفاع از خود گفت، با کشتن زنان تن‌فروش، جامعه اسلامی را «پاک‌سازی» کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی، این فیلم را که هنوز نمایش داده نشده، توهین به امام هشتم شیعیان قلمداد کرده‌اند و در روزهای گذشته، نشریات و سایت‌های نزدیک به حکومت با انتقاد شدید از جشنواره فیلم کن، و عوامل و دست‌اندرکاران «عنکبوت مقدس»، این فیلم را اثری «ضد شیعی» توصیف کردند که با هدف ضربه به اسلام، انقلاب، و ایران تولید شده است.

از سویی حمله‌ها به فیلم «برادران لیلا» دیگر فیلم ایرانی حاضر در جشنواره فیلم کن نیز همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری فارس در حمله‌ای به اصغر فرهادی نوشت که او نخواست برای جایزه گرفتن فیلم سعید روستایی تلاشی کند و «ظاهرا لطف او شامل گلشیفته فراهانی که از پیش هم دلخوری‌هایی نسبت به فرهادی داشت نشد»، بلکه «تلاش او به‌ سمت جایزه گرفتن زهرا امیرابراهیمی معطوف شد.»

حسن عباسی، از چهره‌های اصولگرا، در یک سخنرانی با انتقاد از جایزه جشنواره کن به زر امیرابراهیمی، به بوسه نوید محمدزاده و فرشته حسینی در مراسم این جشنواره حمله کرد و آن را «کثافت‌کاری اخلاقی» نامید و گفت: «خجالت نمی‌کشی؟ بعد می‌خواهی برگردی بیایی ایران و قراردادهای میلیاردی ببندی؟»

علی‌اکبر رائفی‌پور، یکی دیگر از چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی نیز در توییتی کنایه‌آمیز به جنبش «من هم» که این روزها از سوی زنان بازیگر در ایران پی‌گیری می‌شود، آمار «تجاوز و تعرض جنسی در سینما» را «بالا» خواند و گفت: «به نظر می‌آید اگر کسانی که بهشان تجاوز نشده اعلام کنند، کاربردی‌تر باشد.»

حضور سینماگران ایرانی در جشنواره کن حاشیه‌های دیگری نیز به دنبال داشته است.

کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون در ایران در روزهای گذشته در حساب اینستاگرام خود با نگارش مطلبی، سعید پورصمیمی، یکی از بازیگران ایرانی حاضر در جشنواره کن را به آزار جنسی متهم کرد و نوشت، ۲۵ سال پیش وقتی آقای پورصمیمی دستیار یا معاون رئیس هیئت مدیره خانه سینما بوده، به او «تعرض» کرده است.

خانم ریاحی نوشت: «من توسط همکاران خودم و در خانه سینما به اتهامات واهی بازجویی و مواخذه شدم. آقای پورصمیمی که در نقش بازجو وارد شده بود با سوء‌استفاده از موقعیت خود به من تعرض کرد. روزگار سختی بود و من هیچ نگفتم. هنوز پس از ۲۵ سال روح و روانم از این حادثه تلخ التیام نیافته و آزرده است.»

گفتنی است پریزاد سیف از نزدیکان سعید پورصمیمی در مصاحبه با خبرگزاریهای ایران با تکذیب ادعای خانم ریاحی گفته است که پورصمیمی پس از بازگشت از فرانسه از کتایون ریاحی شکایت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG