لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

جنگ سوریه و بحران پناهندگان در دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل


هفته آینده رهبران جهان برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گردهم می‌آیند. انتظار می‌رود بحث درباره جنگ سوریه و بحران پناهندگان سوری اجلاس امسال این نهاد بین المللی را تحت الشعاع قرار دهد.

رهبران جهان می‌خواهند از گسترش جنگ سوریه به ویژه مهاجرت موج انسانها به کشورهای همسایه و اروپا جلوگیری کنند و دو نشست مجمع بر این مسایل تمرکز دارد. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل میزبان نشست اول در روز دوشنبه است.

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید: "کشورهای بیشتری باید تعداد بیشتری از مردمی را که ناچار به ترک خانه خود شده اند اسکان دهند. و همه در همه جا باید علیه دشمنی که بسیاری از پناهندگان و مهاجران و جوامع اقلیت‌ها با آن روبرو هستند بایستند."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز میزبان نشست دوم در روز سه شنبه است.

شبا کراکر، معاون وزیر خارجه می‌گوید: "ما انتظار داریم که نشست به تعهدات عمده جدید و پایدار نسبت به درخواست بشردوستانه سازمان ملل و برنامه گسترش اسکان پناهندگان و یا یک مسیر قانونی جایگزین برای پذیرش آنها منجر شود."

ولی در مورد اینکه مجمع کار بیشتری برای بهبود شرایط جنگ و آوارگان سوریه خواهد کرد تردید وجود دارد.

ریچارد گوان از دانشگاه کلمبیا معتقد است: "تنها راه حل بحران سوریه توافق سیاسی است. اطمینان دارم صحبتهایی در مجمع صورت خواهد گرفت ولی ولادیمیر پوتین به مجمع نخواهد رفت و بدون حضور پوتین صحبت جدی در مورد سوریه امکان پذیر نیست."

آمریکا و روسیه اوایل ماه جاری در مورد آتش بس و رساندن کمک به سوریه توافق کردند و هر دو، طرح همکاری برای هدفگیری تروریستها از جمله داعش را دارند. موفقیت و یا شکست این توافق احتمالا مذاکرات نیویورک را شکل می‌دهد.

شورای امنیت چهارشنبه نشستی با هدف تمرکز بر سوریه خواهد داشت. ولی انتظارات برای نتایج کم است.

آقای گوان می‌گوید: "واقعیت اینست که تصمیمات در مورد سوریه در واشنگتن اتخاذ می‌شود نه در شورای امنیت."

جنگ سوریه و بحران پناهندگان در دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

باقی هفته، وقت مجمع با سخنرانی رهبران دیگر پر می‌شود.

رهبران مهمی مانند ولادیمیر پوتین، شی جین پینگ و آنگلا مرکل در این اجلاس غایب خواهند بود. برای باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا نیز این اجلاس نهایی است و احتمالا میراث خود را در سخنرانی مطرح می‌کند.

همچنین این آخرین اجلاس در دوره ده ساله بان کی مون به عنوان دبیر کل سازمان ملل خواهد بود.

XS
SM
MD
LG