لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

نماینده سازمان ملل با طرح جدید برای پایان جنگ سوریه


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در یک نشست خبری در ژنو سوئیس اعلام کرد که یک طرح سیاسی "کاملا روشن" برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح سوریه به منظور پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور در دست تهیه است. به گفته او، این طرح به جنگ پنج ساله سوریه پایان می دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، استفان دی میستورا این ابتکار جدید را "مهم" ارزیابی کرد و گفت پیش از نشست آتی بین‌المللی درباره سوریه در نیویورک، که قرار است روز ۲۱ سپتامبر در جریان نشست وزیران مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود، ارائه خواهد شد.

گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت بشار اسد و گروه های مخالف آن به میزبانی سازمان ملل متحد، در ماه آوریل و به دنبال تشدید درگیری‌ها در شهر حلب که بین نیروهای دولتی سوریه و اپوزیسیون تقسیم شده است، به درخواست استفان دی میستورا متوقف شد.

این در حالی است که وزیران خارجه ایالات متحده و روسیه اخیرأ دور جدیدی از رایزنی برای احیای توافق ترک مخاصمه و برقراری یک آتش بس سراسری در سوریه به منظور آغاز دوباره مذاکرات صلح را آغاز کردند و روز پنجشنبه نیز به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا پس از نخستین جلسه از دور جدید گفت‌وگوها با همتای روسی خود در روز جمعه در ژنو گفت، هرچند در مورد آتش بس سراسری به توافق نهایی نرسیدیم، اما پیشرفت‌هایی داشتیم. مسکو از رژیم بشار اسد حمایت می‌کند و واشنگتن از مخالفان آن.

در جنگ داخلی سوریه، که اکنون ششمین سال خود را طی می‌کند، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر کشته شده و بیش از نیمی از جمعیت این کشور واقع در غرب آسیا را آواره کرده است.

XS
SM
MD
LG