لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

بریتانیا می‌گوید روسیه احتمالا یک‌سوم نیروهای زمینی مستقر در اوکراین را از دست داده است 


جنگ در اوکراین - آرشیو
جنگ در اوکراین - آرشیو

ارتش بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد روسیه احتمالاً حدود یک سوم از نیروهای زمینی خود را که در اوکراین مستقر کرده از دست داده است.

اطلاعات ارتش بریتانیا همچنین گفت حمله مسکو به منطقه دونباس در اوکراین «شتاب خود را از دست داده و به طور قابل توجهی از برنامه عقب است.»

وزارت دفاع بریتانیا در توییتر نوشت: «علی‌رغم پیشرفت‌های اولیه در مقیاس کوچک، روسیه نتوانسته است در ماه گذشته دستاوردهای ارضی قابل توجهی کسب کند» و در عین حال سطح بالایی فرسایش قوا داشته است.

این گزارش می‌گوید بعید است روسیه در ۳۰ روز آینده سرعت پیشروی خود را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

با این حال به نوشته رویترز خطوط مقدم جنگ اوکراین روز یکشنبه تغییر کرد و روسیه در منطقه مورد مناقشه شرقی دونباس کمی پیشروی کرد. ارتش اوکراین نیز یک حمله متقابل را در نزدیکی شهر استراتژیک ایزیوم، تحت کنترل روسیه، انجام داد.

ادامه فشار اوکراینی‌ها بر ایزیوم و خطوط تدارکاتی روسیه، محاصره نیروهای نظامی اوکراینی در جبهه شرقی دونباس را برای مسکو دشوارتر می‌کند.

مقامات اوکراینی می‌گویند در غرب اوکراین در نزدیکی مرز لهستان، موشک‌ها شبانه یکی از زیرساخت‌های نظامی را نابود کرد. موشک‌ها از دریای سیاه به منطقه لویو شلیک شده بود.

نیروهای اوکراینی از زمان آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه موفقیت‌هایی داشته‌اند. آنها فرماندهان روسیه را وادار به دست کشیدن از پیشروی به سمت کی‌یف‌، پایتخت کشور کردند و سپس پیشروی سریعی نیز در شمال شرق برای دور کردن روس‌ها از دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکیف، داشته‌اند.

در عین‌ حال ارتش اوکراین در به‌روزرسانی صبح یکشنبه به عقب‌نشینی‌هایی‌در دونباس اذعان کرد و گفت نیروهای روسی به پیشروی خود در چندین منطقه در دونباس ادامه می‌دهند.

ارتش اوکراین اعلام کرد که بمباران کارخانه فولاد در بندر جنوبی ماریوپل همچنان ادامه دارد. چند صد مبارز اوکراینی هفته‌ها در آنجا سنگر گرفته‌اند و هیچ وقفه‌ای در بمباران روسیه پیش نیامده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اعلام کرد که گفتگوها برای یافتن راهی برای تخلیه سربازان مجروح از ماریوپل در ازای آزادی اسرای جنگی روسی در جریان است.

XS
SM
MD
LG