لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

بازدید فرستاده سازمان ملل از شهر حدیده؛ تلاش برای توقف حملات حوثی‎ها و ائتلاف به رهبری عربستان


مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن است.
مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن است.

«مارتین گریفیث» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن، روز جمعه از شهر بندری حدیده در حاشیه دریای سرخ، که خط مقدم درگیری ها میان نیروهای حوثی و ائتلاف تحت رهبری ریاض است، دیدار کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات می گویند او قصد دارد درگیری ها میان ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی و شورشیان شیعه حوثی در یمن را متوقف و بستر آغاز دوباره مذاکرات صلح را فراهم کند.

آقای گریفیث در سفر کوتاه خود به حدیده با چندین نفر از مقامات شورشیان یمنی ملاقات کرد. بندر حدیده، یکی از نقاط حیاتی ورود کمک های انسانی برای مردم یمن است.

ائتلاف تحت رهبری عربستان از دولت یمن، که مشروعیت جهانی دارد، پشتیبانی می کند و از تابستان امسال برای تصرف حدیده تلاش کرده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل روز جمعه در بیانیه ای، بر درخواست ها برای پایان دادن به درگیری ها در حدیده تاکید کرد و آن را گامی ضروری برای حفاظت از جان غیرنظامیان و بازسازی اعتماد در میان طرف های درگیر خواند.

مارتین گریفیث همچنین گفت ملاقات روز پنجشنبه او با رهبر شورشیان، عبدالملک حوثی، که در صنعا پایتخت یمن برگزار شد، به موضوع مشارکت احتمالی سازمان ملل در حفظ صلح در حدیده و مدیریت این بندر اشاره داشت.

مارتین گریفیث در بیانیه خود گفته است «امروز اینجا هستم که بگویم ما توافق کردیم که سازمان ملل حالا باید فعالانه و فورا مذاکرات برای رسیدن به نقش رهبری سازمان ملل در بندر (حدیده) و وسیع تر از آن را بر عهده بگیرد.»

انتظار می رود مذاکرات برای پایان دادن به جنگ میان ائتلاف عربستان و شورشیان مورد حمایت ایران در یمن، ماه دسامبر در سوئد آغاز شود. گریفیث می گوید هر دو طرف برای شرکت در مذاکرات موافقت کرده اند. آخرین تلاش برای آغاز دوباره مذاکرات صلح در ماه سپتامبر و با عدم شرکت طرف حوثی شکست خورد.

جنگ داخلی یمن بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG