لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

سازمان ملل از آمریکا و متحدانش برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه دعوت کرد


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد که استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل آن سازمان در امور سوریه از ایالات متحده و متحدان آن برای شرکت در گفت‌وگوهای ماه آینده صلح سوریه دعوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از آلساندرا ولوچی، دی میستورا قرار است ۱۴ سپتامبر و دو روز پس از دیدار با نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران، با نمایندگان آمریکا، بریتانیا، عربستان، اردن، آلمان، فرانسه و مصر دیدار کند.

به گفته خانم ولوچی، این فرصتی برای گفت‌وگو درباره مسیر پیش رو در روند سیاسی سوریه خواهد بود.

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده نیز در همین ارتباط گفته است که «جیمز جفری» نماینده جدید ویژه این وزارتخانه، و «جول ریبورن» نماینده ویژه دولت در امور سوریه، نمایندگان آمریکا در مذاکرات ماه آینده در ژنو خواهند بود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر از مقامات ایران و روسیه و ترکیه برای حضور در کمیته چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت به عمل آورده بود. این نشست قرار است روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه برگزار شود.

روسیه، ترکیه و ایران قبلا هم مذاکرات سه جانبه‌ای درباره سوریه داشته‌اند که ایالات متحده در واکنش گفته است از هر تلاشی برای پایان جنگ سوریه و برقراری صلح در آن استقبال می‌کند، اما در این مذاکرات حضور نمی‌یابد.

مسکو و تهران از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کنند و ترکیه، آمریکا و متحدان منطقه‌ای و بین المللی آن حامی مخالفان دمشق هستند.

سازمان ملل متحد در بیش از هفت سال گذشته بارها تلاش کرده به جنگ داخلی سوریه پایان دهد؛ جنگی که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته و طبق آخرین برآوردها ۳۸۸ میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG