لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

نماینده سازمان ملل از ایران هم در کنار روسیه و ترکیه برای نشست قانون اساسی جدید سوریه دعوت کرد


«استفان دی میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه از مقامات تهران در کنار مقامات روسیه و ترکیه برای حضور در کمیته چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت به عمل آورده است.

سخنگوی آقای دی میستورا روز جمعه گفت که قرار است این اجلاس در روزهای بیستم و بیست و یکم شهریور ماه در شهر ژنو در سوئیس برگزار شود.

پیش از این هم سه کشور روسیه، ایران و ترکیه مذاکراتی درباره صلح سوریه داشته اند که آمریکا گفته است از هرگونه تلاش برای صلح در سوریه استقبال می کند اما در این نشست حضور ندارد.

سازمان ملل متحد طی هشت سال گذشته بارها تلاش کرده است به جنگ داخلی سوریه پایان دهد؛ جنگی که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

الساندرا ولوچی سخنگوی سازمان ملل در این مورد گفت: استفان دمیستورا به مشاوره در مورد ایجاد یک کمیته مشورتی قانون اساسی سوریه با رهبری این کشور که سازمان ملل متحد در چارچوب فرایند ژنو و مطابق با قطعنامه ۲۲- ۵۴ تسهیل کرده ادامه می دهد. در این زمینه نماینده ویژه، دی میستورا از ایران، روسیه و ترکیه برای مشاوره رسمی در ژنو در روزهای ۱۱ در و ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸، دعوت کرده است.

در اواخر خرداد ماه، آقای دی میستورا اعلام کرد که گفت‌وگوهای «اصولی» را با مقام‌های ارشد ایران، روسیه و ترکیه درباره چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG