لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

مسکو از اعزام پلیس نظامی روسیه به مرز سوریه و اسرائیل در جولان خبر داد


یکی از نیروهای پلیس نظامی روسیه در نزدیکی حمص، سوریه - آرشیو
یکی از نیروهای پلیس نظامی روسیه در نزدیکی حمص، سوریه - آرشیو

یک مقام ارشد وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد پلیس نظامی آن کشور به مرز سوریه و اسرائیل در بلندی‌های جولان اعزام می‌شود.

به گفته «سرگئی رودسکوی» پلیس نظامی روسیه از همین امروز گشت‌زنی خود را در منطقه آغاز کرده است و قصد دارد هشت پست دیدبانی ایجاد کند.

وی اضافه کرد، ایجاد پست‌های نظارتی از سوی روسیه موقتی است و بعد از آرام شدن اوضاع اداره این پست‌ها به دولت سوریه واگذار می‌شود.

بعد از بازپس‌گیری مناطق جنوب غرب سوریه از شورشیان، نگرانی اسرائیل از حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش افزایش یافته است.

اسرائیل و سوریه در سال ۱۹۷۴ میلادی به یک توافق آتش بس دست یافتند و در پی آن نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد به منطقه اعزام شدند.

پس از آغاز جنگ داخلی سوریه و به گروگان گرفته شدن تعدادی از صلح‌بانان مستقر در جولان توسط شورشیان سوری، آنها منطقه را ترک کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ بار دیگر به جولان باز گشتند و در حال حاضر تعداد آنها ۱۱۰۰ نفر است.

به نوشته این خبرگزاری، اعزام پلیس نظامی روسیه به منطقه نشانه‌ای است از تمایل مسکو به میانجیگری بین اورشلیم و دمشق و رفع نگرانی اسرائیل.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG