لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

نشست دوباره شورای امنیت برای رسیدگی به آتش بس سوریه


شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز چهارشنبه به آتش بس نادیده گرفته شده از سوی طرفین درگیر در سوریه، رسیدگی می کند.

همزمان، در فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرفهای درگیر در جنگ داخلی سوریه خواسته شده است آتش بسی را که شورای امنیت برای سرتاسر سوریه تصویب کرده است به اجرا بگذارند.

شورا دو هفته پیش در قطعنامه ای یک آتش بس ۳۰ روزه را در سرتاسر سوریه تصویب کرد تا به غیرنظامیان محاصره شده در غوطه شرقی کمکهای انسان دوستانه رسانده شود. غوطه شرقی در جریان جنگ داخلی سوریه، از سال ۲۰۱۳ در محاصره ارتش سوریه بوده است.

دولتهای فرانسه و بریتانیا در واکنش به اجرا نشدن آتش بس خواستار نشست غیر علنی شورا شده اند. هلال احمر سوریه عربی و سازمان ملل تلاش کردند روز دوشنبه غذا و دارو به غوطه شرقی برسانند اما به دلیل درگیریهای خونین چنان برنامه ای پیش از تکمیل لغو شد.

به گزارش این دو نهاد، دولت سوریه همچنین مانع بار زدن مواد مورد نیاز پزشکی برای ارسال به محاصره شدگان در غوطه شرقی شد.

استفان جاجریچ، سخنگوی گوترش می گوید دبیرکل سازمان ملل متحد شهامت امدادگرانی را تحسین می کند که با کار بی وقفه خود این اطمینان را داده اند که به مردم نیازمند دارو و غذا در سراسر سوریه کمک رسانی بشود.

گوترش گفته است روز پنج شنبه طبق قراری که با مقامهای حکومت سوریه گذاشته شده است به «دوما» درغوطه شرقی کمک های بشردوستانه ارسال خواهد شد.

شورای امنیت در قطعنامه اجرا نشده دو هفته پیش خشونت ها در این کشور را محکوم کرده و از اینکه ۷ قطعنامه قبلی شورا درباره سوریه نادیده گرفته شده ابراز تاسف کرده است.

روز سه شنبه درگیری میان نیروها ی بشار اسد و نیروهای کنترل کننده غوطه شرقی شدت یافت.

در روزهای اخیر نیروها ی دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه یک تهاجم سنگین را برای بازپس گرفتن غوطه آغاز کرده و تا کنون بخش هایی از آن را به تصرف دراورده اند.

روز سه شنبه بر اثر سقوط یک هواپیمای باری نظامی روسیه در سوریه ۳۹ نفر کشته شدند. طی سه هفته گذشته در درگیریهای غوطه بیش از ۸۰۰ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG