لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

سازمان ملل: بمباران هوایی باعث مرگ گسترده غیرنظامیان سوری شده است


محققان جرائم جنگی سازمان ملل متحد می گویند حملات هوایی روسیه و ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سال ۲۰۱۷، باعث مرگ غیرنظامیان سوری در سطح گسترده ای شد.

به گزارش رویترز از ژنو، آنها همچنین می گویند دولت بشار اسد در منطقه غوطه شرقی به حمله شیمیایی دست زده است. محققان سازمان ملل این موارد را روز سه شنبه اعلام کردند.

پیکارجویان داعش و دیگر شبه نظامیان نیز مرتکب جنایات جنگی از جمله حملات مرگبار به غیرنظامیان شدند و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.

محققان جرائم جنگی سازمان ملل می گویند نیروهای دولت سوریه به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه گروه های مسلح در غوطه شرقی ادامه دادند.

یکی دیگر از یافته های مهم محققان، اعلام یک حمله هوایی روسیه است که در ماه نوامبر و در غرب حلب صورت گرفت و طی آن دست کم ۸۴ نفر در بازاری در الاتارب، یک منطقه که ایران، روسیه و ترکیه آن را منطقه «کاهش مناقشه» اعلام کرده بودند، کشته شدند.

گزارش تحقیقی محققان شواهدی که نشان دهد روسیه عمدا این بازار را هدف قرار داده، پیدا نکرد اما می گوید حملات خالی از تبعیض یا بی هدف روسیه که به مرگ و مجروحیت غیرنظامیان منجر شده است ممکن است جزء جرائم جنگی حساب شود.

آنها همچنین در گزارش خود به سه حمله ائتلاف تحت رهبری آمریکا اشاره کرده اند که در مدرسه ای نزدیک رقه در مارس ۲۰۱۷ صورت گرفت و باعث مرگ ۱۵۰ نفر شد، حدود ۵ برابر رقمی که پنتاگون تایید کرده بود. پنتاگون آن زمان اعلام کرده بود که ده ها نفر از پیکارجویان و نه غیرنظامیان در حمله کشته شدند.

ایالات متحده تا کنون چند مورد عملیات که به کشته شدن غیرنظامیان منجر شده را اعلام کرده و گفته داعش و دیگر گروه های هدف از سپر انسانی برای مخفی شدن خود استفاده می‌کنند.

گزارش محققان سازمان ملل بر اساس ۵۰۰ مصاحبه محرمانه با قربانیان و شاهدان در داخل و خارج از سوریه است که از طریق شبکه های اجتماعی صورت گرفت.

دولت بشار اسد هرگز به این تیم سازمان ملل اجازه ورود به کشور نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG