لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

ایران، ترکیه و روسیه ماه آینده میلادی درباره سوریه دوباره گفتگو می‌کنند


وزارت خارجه ترکیه می گوید روسیه، ایران و ترکیه ماه آوریل نشستی در مورد سوریه و اتخاذ گام های احتمالی در منطقه برگزار می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه همچنین روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت آنکارا به مقامات آمریکایی در نشست های ۸ و ۹ مارس می گوید که انتظار دارد واشنگتن برای پس گرفتن تسلیحاتی که در اختیار شبه نظامیان گروه کردی «یگان مدافعان خلق» در سوریه قرار داده، گام های مشخصی اتخاذ کند.

حمله ترکیه به مناطق کردنشین در سوریه با واکنش ایالات متحده روبرو شد. آمریکا از ترکیه خواستار توقف این عملیات شده است.

این چندمین دور از مذاکرات روسیه، ایران و ترکیه برای صلح سوریه است. آمریکا در گذشته از این مذاکرات استقبال کرد اما بعد از اینکه تصمیماتی از این نشست حاصل نشد، از آن انتقاد کرد و از ایران و روسیه خواست فشار بر اسد را برای توقف خشونت ها در سوریه بیشتر کند.

در حال حاضر با اینکه با حمایت ایالات متحده، شورای امنیت رای به آتش‌بس در سوریه داد اما دولت اسد با حمایت روسیه همچنان به حملات خود به غوطه شرقی در نزدیکی سوریه که تحت کنترل مخالفان دولت سوریه است، ادامه می دهد. صدها نفر در این منطقه تاکنون کشته شده اند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه بین ۱۲ تا ۱۴ مارس از روسیه دیدن می کند و در ۱۹ مارس با همتای آمریکایی خود رکس تیلرسون دیدار و گفتگو می کند.

آقای چاووش اوغلو قرار است در سفر به آلمان نیز در مورد استرداد صالح مسلم، رهبر سابق کردهای سوریه صحبت کند. ترکیه از آلمان خواسته وی را تحویل آنکارا دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG