لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

یک پژوهش تازه: بسیاری از شبه نظامیان مورد حمایت ایران را می توان به عنوان نهادهای تروریستی دسته بندی کرد


اعضای گروه سازمان بدر در حال طی یک دوره آموزشی در عراق - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶
اعضای گروه سازمان بدر در حال طی یک دوره آموزشی در عراق - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶

واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا - ایران طی چندین سال یک شبکه از شبه‌نظامیان شیعه را ایجاد کرده‌است که نیروی جمهوری اسلامی را گسترش داده و ایدئولوژی انقلابی آن را ترویج می‌کنند.

بر پایه یک گزارش پژوهشی منتشره توسط بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها مستقر در واشنگتن،‌ بسیاری از این شبه‌نظامیان احتمالاً دارای معیارهای لازم برای تعیین شدن به عنوان نهادهای تروریستی از سوی ایالات متحده هستند.

این پژوهش «شبه‌نظامیانی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (آی‌آر‌جی‌سی) برای پیشبرد منافع تهران مورد استفاده قرار می‌دهد» را در فهرست زیر قرار داده‌است:

۱. عصائب اهل الحق

جنایات: ترورهای سیاسی؛ آزارها و قتل‌های قومی، از جمله مرگ ۱۰۹ نفر از اهل سنت در سال ۲۰۱۴؛ ادامهٔ اذیت و آزارها تا سال ۲۰۱۶. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: مورد حمایت حزب‌الله لبنان و کتائب حزب‌الله.

۲. سازمان بدر

جنایات: مشارکت در شکنجه و قتل هزاران عراقی اهل سنت، غالباً به وسیلهٔ اعضای [این سازمان] که در پلیس عراق خدمت می‌کنند. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: پشتیبانی از دیگر گروه‌های هوادار ایران در عراق؛ پشتیبانی از رشد شبه‌نظامیان هوادار ایران در سوریه.

۳. لشکر فاطمیون

جنایات: پسرهای افغان ۱۳ ساله به بالا را برای جنگیدن در سوریه استخدام کرده‌است. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: حزب‌الله لبنان به آموزش آنها کمک می‌کند. در کنار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، از جمله تیپ زینبیون، جنگیده است.

۴. حرکت حزب‌الله النجباء

جنایات: از سوی سازمان ملل متحد به کشتار بیش از ۶۰ غیرنظامی در حلب در ماه دسامبر ۲۰۱۶ متهم شده است. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: اکرم الکعبی،‌ دبیرکل حرکت حزب‌الله النجباء، در گذشته یکی از مقامات ارشد عصائب اهل الحق بود. کتائب حزب‌الله به ایجاد نجباء کمک کرد.

۵. کتائب حزب‌الله

جنایات: گواهان، کتائب حزب‌الله را به کشتار و آزار و اذیت غیرنظامیان اهل سنت در جریان جنگ با دولت اسلامی متهم کرده‌اند. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: «مهندس» در سمت خود به عنوان رئیس عملیاتی نیروهای بسیج مردمی (پی‌ام‌اف)‌ با چندین گروه شبه‌نظامی و نیز با شورشیان حوثی یمن ارتباط دارد.

۶. کتائب امام علی

جنایات: زنده زنده سوزاندن و تکه‌تکه کردن یک زندانی «مانند کباب‌ترکی»؛ بریدن سر زندانیان دولت اسلامی - احتمالاً پس از مرگ آنها. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: شبل الزیدی، دبیرکل کتائب امام علی، پیش از سال ۲۰۱۰ از فرماندهان ارتش مهدی مقتدی الصدر بود. وجود شواهدی مبنی بر همکاری با حرکت حزب‌الله النجباء.

۷. لواء الباقر

جنایات: نقش احتمالی در قتل عام غیرنظامیان. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: اغلب از تصاویر حزب‌الله استفاده می‌کند. مدعی هماهنگی عملیات‌های نظامی با حزب‌الله است. در حلب در کنار گروه سنی فلسطینی و هوادار دولت لواء القدس، یا تیپ اورشلیم، جنگیده است.

۸. لواء السیده رقیه

جنایات: نامعلوم. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: توسط حزب‌الله آموزش دیده است. در گذشته یک پیوندک مرتبط با کتائب سیدالشهداء را تبلیغ کرده بود.

۹. قوات الامام الرضا

جنایات: نامعلوم. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: ارتباط عملیاتی نزدیک با حزب‌الله لبنان، از جمله گذراندن آموزش و خدمت تحت فرماندهی حزب‌الله.

۱۰. تیپ زینبیون

جنایات: کمک احتمالی به جنایات جنگی بشار الاسد. ارتباط با سایر شبه‌نظامیان: ارتباط عملیاتی نزدیک با لشکر فاطمیون و سایر یگان‌های تحت رهبری سپاه پاسداران در سوریه.

به گفته بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها «هنوز مسائل بسیار زیادی مانده‌اند که باید درباره این شبه‌نظامیان آموخته شوند. ولی مأموریت دشوارتر پیش‌رو، تصمیم‌گیری در مورد این موضوع است که ایالات متحده و شرکای آن چگونه می توانند با تهدید فزاینده آنها برای ثبات منطقه مقابله کنند.»

در این پژوهش بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها آمده است: «همان‌گونه که ایالات متحده، سپاه پاسداران و نیروی قدس را به عنوان نهادهای تروریستی تعیین کرده است، بسیاری از این شبه‌نظامیان نیز به عنوان شاخه‌های [سپاه و نیروی قدس] احتمالاً با معیارهای تعیین شده برای قرار گرفتن در این دسته‌بندی مطابقت دارند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG