لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

روایت وال استریت جورنال: خانواده‌ها برای نجات از بمباران رژیم اسد در زیرزمین زندگی می‌کنند


وضعیت شهر غوطه شرقی در نزدیکی دمشق.
وضعیت شهر غوطه شرقی در نزدیکی دمشق.

گزارشی از نور الاکرا و رجاء عبدالرحیم در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

هزاران زن، کودک و مرد در زیرزمین های ناتمام، پناهگاه ها و تونل پناه گرفته اند تا از بمباران دولت سوریه علیه منطقه تحت کنترل شورشیان در «غوطه شرقی» در حومه دمشق جان سالم به در ببرند.

غذا کمیاب و خلوت خانوادگی و بهداشت تقریبا وجود خارجی ندارد. دستشویی ها معمولا در کنج اتاق ها با پرده ای جدا شده است.

اضطراب اثرات مخربی خصوصا بر کودکان «غوطه شرقی» دارد. صدرا، زنی با خانواده اش در میان هزاران پناه گرفته در زیرزمینی در شهرک «سقبا»، می گوید: «ما بزرگسالان می توانیم گرسنگی را تحمل کنیم، اما کودکان آن قدر گریه می کنند تا خوابشان ببرد. من ترجیح می دهم در اثر یک خمپاره بمیرم تا شاهد گریه کودکان از گرسنگی و ترس باشم.»

دولت بشار اسد با وجود قطعنامه آتش بس سی روز مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد به بمباران نزدیک به ۴۰۰ هزار سکنه «غوطه شرقی» ادامه می دهد. به گزارش «شبکه مستقل حقوق بشر سوریه»، در ۷۲ ساعت نخست پس از تصویب قطعنامه ۱۰۷ غیر نظامی شامل ۳۴ کودک کشته شدند.

«پزشکان بدون مرز» که چند بیمارستان آن منطقه را تحت نظارت دارد، آمار کشته شدگان بمباران های هوایی در «غوطه شرقی» را در فاصله ۱۸ تا ۲۷ فوریه ۷۷۰ نفر اعلام می کند.

با ادامه حملات هوایی انتقادات از سوریه و متحدانش روسیه و ایران و همچنین سازمان ملل متحد به دلیل ناتوانی در عمل به قطعنامه آتش بس تندتر شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG