لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

روسیه و چین قطعنامه سوریه را وتو کردند


عکس آرشیوی از شورای امنیت سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از شورای امنیت سازمان ملل متحد
روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت ارجاع بحران سوریه به دادگاه بین المللی جنایی، برای تحقیق در باره جنایات جنگی احتمالی در آن کشور را، وتو کردند.

این چهارمین بار است که دو کشور از حق وتوی خود برای جلوگیری از اقدامی علیه دولت بشار اسد استفاده می کنند.

بیش از ۶۰ کشور از قطعنامه پیشنهادی فرانسه، که نقض گسترده حقوق بشر توسط نیروهای سوریه و میلیشاهای طرفدار دولت، ونیز بدرفتاری های گروه های مسلح غیر دولتی را محکوم می کرد، پشتیبانی کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش از رای گیری یان الیسون قایم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد از اعضای شورای امنیت خواست متحد شوند و به آنچه که «این کابوس طولانی» نامید پایان دهند.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در این زمینه گفت «متاسفانه به دلیل تصمیم فدراسیون روسیه به حمایت از رژیم سوریه، مردم سوریه شاهد اجرای عدالت نخواهند بود.»

سفیر فرانسه نیز هشدار داد «وتو بر تمام جنایت ها سرپوش خواهد گذاشت و خلاف عدالت خواهد بود.»

با این حال ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل با لبخند وارد سالن شد و به خبرنگاران گفت قطعنامه را وتو خواهد کرد. او روز چهارشنبه اظهار نظرکرد قطعنامه به تلاش ها برای یافتن یک راه حل سیاسی آسیب خواهد رساند و وضع را پیچیده خواهد کرد.

سوریه بخشی از پیمانی که دادگاه بین المللی جنایی را تشکیل داد نیست. بنابراین، شورای امنیت تنها راهی است که دادستان های دادگاه در لاهه می توانند در باره اتهامات تحقیق کنند.
XS
SM
MD
LG