لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

استقبال دولت اوباما از انتخاب عاصمه جهانگیر به عنوان گزارشگر ویژه جدید حقوق بشر در ایران


عاصمه جهانگیر
عاصمه جهانگیر

کابینه اوباما از تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل در انتخاب عاصمه جیلانی جهانگیر به عنوان گزارشگر ویژه جدید سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران استقبال کرد.

خانم جهانگیر یک وکیل ارشد حقوق بشر و فعال لیبرال پاکستانی است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که روز سه شنبه، ۱۳ مهر، در واشنگتن منتشر کرده گفت:«ما از انتخاب عاصمه جهانگیر از پاکستان به عنوان گزارشگر ویژه جدید در امور حقوق بشر ایران استقبال می کنیم. او جایگزین دکتر احمد شهید از مالدیو شد که در حال حاضر در سمت گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده خدمت می کند.»

عاصمه جهانگیر اکنون عضو هیئت امناء گروه بین المللی بحران است، گروهی غیردولتی که بر روی جلوگیری و حل بحران های بین المللی متمرکز است.

خانم جهانگیر زندگی حرفه ای خود را صرف حقوق بشر و بویژه حقوق زنان، حقوق اقلیت های مذهبی، و حقوق کودکان در پاکستان کرده است.

او همچنین از بنیانگذاران و دبیر کمیسیون حقوق بشر پاکستان بوده و همچنین در سمت دبیرکل و بعدها به عنوان رئیس هیئت مدیره این کمیسیون خدمت کرده است.

در ماه گذشته، احمد شهید، گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر ایران که در حال خروج از این سمت است، به خانم عاصمه جهانگیر به مناسب سمت جدید او در سازمان ملل متحد تبریک گفت. مراسم تودیع و معارفه در ماه نوامبر در ژنو برگزار خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG