لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

انتقاد ۷۳ استاد دانشگاه از بان‌کی مون برای حذف نام عربستان از لیست کشتار کودکان


اقای بان پیشتر فاش کرد که عربستان سعودی او را "تحت فشار غیر قابل قبولی" قرار داده است.
اقای بان پیشتر فاش کرد که عربستان سعودی او را "تحت فشار غیر قابل قبولی" قرار داده است.

۷۳ استاد دانشگاه از کشورهای مختلف در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، از تصمیم او برای حذف نام عربستان به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل کشتار کودکان در سال ۲۰۱۵ در جهان انتقاد کردند.

این گروه اساتید صراحتا نوشته اند که دبیرکل تسلیم تهدید عربستان به متوقف کردن کمکهای مالی خود به آن نهاد شده است و این شایسته آن نهاد نیست.

در میان اساتید امضا کننده این نامه، چهره های سرشناس دانشگاهی همچون گایاتری چاکراورتی سپیواک، فرد دالمایر، تیموتی میچل، وائل حلاق، خالد ابوالفضل و اساتید ایرانی از جمله ارواند آبراهیمیان، محسن کدیور، حمید دباشی، محمد سهیمی، احمد و محمود صدری و مهدی نوربخش حضور دارند.

ماه پیش، سازمان ملل گزارش سالانه خود از مرتکبین جنایات جنگی را منتشر کرد و عربستان را در بخاطر عامل کشته شدن کودکان بیشماری در یمن شده در فهرست سیاه قرار داد اما عربستان اعتراض و ظاهراً تهدید کرده بود که سازمان ملل نهایتاً به خواسته عربستان تن در داد و نامش را از فهرست حذف کرد.

این اساتید دانشگاه های معتبر جهان در بخشی از نامه خود نوشته اند، عربستان سعودی به خوبی می داند که چطور از ثروت خود برای نهادهای بین المللی ناکارآمد مانند سازمان ملل استفاده کند.

آنها نوشته اند، ما امضا کنندگان این نامه خواستاریم که سازمان ملل همچنان مسئول مستند کردن این موارد نقض وحشیانه سلامتی و امنیت کودکان توسط عربستان سعودی در یمن یا هر عضو دیگر سازمان ملل در هر جای دیگر در جهان باشد.

این نامه در سایت پژوهش خاورمیانه و پروژه اطلاعات موسوم به MERIP منتشر شده است.

مارگارت بشیر خبرنگار صدای آمریکا در سازمان ملل می گوید نفس این گزارش این است که کسانی که حقوق کودکان را نقض می کنند به جهان شناسایی شود. وقتی کسانی بیمارستان را بمباران می کند یا کودکان را برای جنگ استخدام می کنند، نام شان در این لیست می آید تا مورد شرم جهانی قرار بگیرند.

خانم بشیر درباره احتمال تجدیدنظر درباره نام عربستان در این لیست گفت دبیرکل سازمان ملل گفت که موافق برداشتن نام عربستان به طور موقت است. این یعنی ماهیت عملکرد عربستان در حملات ائتلاف به یمن و کشتن صدها کودک فرقی نمی کند.

اعتراف بان کی مون به حذف عربستان سعودی

دو هفته پیش، بعد از قرارگرفتن و بعد حذف نام ائتلاف عربستان علیه حوثی های یمن به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل کشتار کودکان در سال ۲۰۱۵ در جهان، دبیر کل سازمان ملل، تهدید مالی عربستان را دلیل این کار نامید.

اقای بان روز پنجشنبه ۲۰ خرداد در جمع خبرنگاران گفت عربستان سعودی او را "تحت فشار غیر قابل قبولی" قرار داد و تهدید کرد که کمک‌های حیاتی مالی‌ به سازمان ملل را قطع خواهد کرد؛ کمک‌هایی که به گفته دبیرکل سازمان ملل، اهمیت دارد و اکنون برای میلیون‌ها کودک در فلسطین، سوریه، یمن و سودان جنوبی هزینه می‌شود.

بان کی مون باز از گزارش خود درباره مسئولیت ائتلاف سعودی در کشتن بیش از ۵۱۰ کودک یمنی و زخمی کردن ۶۶۷ کودک دیگر دفاع کرد اما گفت بخاطر تبعات قطع احتمالی کمک‌های مالی کشورهای عرب تصمیم به حذف نام ائتلاف عربستان گرفت.

XS
SM
MD
LG