لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

در خواست روسیه و صلیب سرخ جهانی برای توقف حملات عربستان به یمن


A voter uses his cell phone flashlight to find his name on a voters list during elections in the Petion-Ville suburb of Port-au-Prince, Haiti.
A voter uses his cell phone flashlight to find his name on a voters list during elections in the Petion-Ville suburb of Port-au-Prince, Haiti.

در حالیکه عربستان حملات خود را برای شکست حوثی‌ها در عملیات تصرف عدن تشدید کرده‌است، روسیه و صلیب سرخ جهانی از عربستان سعودی خواسته اند، برای امنیت انتقال شهروندان غیرنظامی و خروج اتباع خارجی از یمن، حملات هوایی به آن کشور را متوقف کند.

روسیه روز شنبه در نشست اضطراری شورای امنیت، که خود برای بررسی بحران یمن درخواست تشکیل آن را کرده بود، خواست که عربستان سعودی حملات هوایی به یمن را متوقف کند تا فرصت جابجایی شهروندان غیرنظامی و خروج اتباع خارجی از آن کشور ممکن شود.

دینا کوار، سفیر اردن در سازمان ملل و رئیس کنونی شورای امنیت گفت که اعضای این شورا نگرانی خود را از شرایط وخیم انسانی در یمن ابراز کرده اند. به گفته او، هیات نمایندگی روسیه هم پیشنویس قطعنامه‌ای را در ارتباط با شرایط انسانی در یمن به اعضای شورای امنیت ارائه کرده است.»

او همچنین افزود: «اعضای شورای امنیت امیدوارند تا روز دوشنبه در این باره تصمیم‌گیری کنند.»

قائم مقام نماینده بریتانیا در جلسه شورای امنیت از تلفات غیر نظامیان ابراز تاسف کرد، اما گفت بریتانیا به حمایت از ائتلاف اعراب ادامه می دهد. او افزود حملات هوایی علیه شورشیان یمن در پاسخ به «درخواست مشروع» عبد الربو منصور هادی، رئیس جمهوری آغاز شد. او هفته پیش از یمن فرار کرد.

روز شنبه، در ژنو، کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت علیرغم درخواست از ائتلاف،که آسمان و بنادر یمن را در کنترل دارد، هنوز نتوانسته است سه محموله کمک شامل دارو و تجهیزات پزشکی را به کشور حمل کند.

صلیب سرخ همچنین گفت که این درگیری ها خدمات اساسی را قطع کرده است و به نقل از ساکنان عدن اعلام کرد که دو روز است برخی از مناطق بدون آب و برق هستند.

تشدید درگیری ها

این در حالیست که شبه نظامیان حوثی که گفته می شود از سوی ایران حمایت می‌شوند، به حملات خود به شهر عدن ادامه داده‌اند. شهر بندری عدن‌، اصلی‌ترین پایگاه منصور هادی رئیس جمهوری آن کشور است که جامعه جهانی او را رئیس جمهوری مشروع یمن می‌داند. گفته می‌شود تصرف شهر عدن توسط حوثی‌ها، ضربه اساسی به ائتلاف منطقه‌ای خواهد بود که می‌خواهد با اعزام نیروی زمینی به این شهر، امکان بازگشت منصور هادی را فراهم کند.

هواپیماهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی‌، روز جمعه برای اولین بار، از طریق هوا سلاح برای وفاداران به منصور هادی رساندند. جنگنده‌های ائتلاف منطقه‌ای در ۱۰ روز گذشته مواضع حوثی‌ها را در سراسر یمن به ویژه در صنعا، پایتخت، تعز و عدن هدف قرار داده‌اند. در همین حال، قبایل مناطق شرقی یمن برای جنگ با القاعده متحد شده‌اند. نیروهای القاعده در روزهای گذشته شهرهایی را در شرق استان حضرموت تصرف کرده‌اند. قبایل منطقه تصمیم گرفته‌اند با اتحاد خود پیکارجویان القاعده را شکست دهند. به گزارش رویترز، فقدان رهبری در مناطق شرقی یمن می تواند فضایی برای پیشروی پیکارجویان القاعده در مناطق دور دست شرقی آن کشور به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG