لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

اوباما اعطای وام به اوکراین را ستود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در ایتالیا همکاری با این کشور و همه اروپا را «سنگ بنای امنیت» دانست و از اتحاد دو سوی اقیانوس اتلانتیک در باره ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به روسیه تقدیر کرد و صندوق بین المللی پول را به دلیل اعطای وام به اوکراین ستود.
آقای اوباما در کنفرانس رسانه ای مشترک با ماتیو رنزی نخست وزیر ایتالیا تصمیم صندوق بین المللی پول در اعطای ۱۸ میلیارد دلار وام به اوکراین «گامی بزرگ به جلو» خواند. و ابراز امیدواری کرد این امر به ثبات اقتصادی اوکراین یاری برساند و نیازهای مردم اوکراین را پاسخ گوید و راه را برای رشد اقتصادی آن کشور - همچون لهستان - هموار سازد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کنگره این کشور خواست با تصویب سریع کمک یک میلیارد دلاری، حمایت خود را از اوکراین ابراز دارند. (این کمک با رای ۳۹۹ در برابر ۱۹ رای در مجالس نمایندگان تصویب شد و به تصویب سنا هم رسید)
آقای اوباما تاکید کرد که ایالات متحده کاملاً از اوکراین و مردم آن کشور حمایت خواهد کرد.

در همین حال مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه یک قطعنامه غیر الزامی تصویب کرد و در آن ضمیمه ساختن کریمه به روسیه و همه پرسی در جداسازی آن شبه جزیره از اوکراین را بی اعتبار دانست.
کشورهای غربی می گویند تصویب این قطعنامه انزوای روسیه را نشان می دهد.
در رای گیری ۱۰۰ کشور به نفع قطعنامه و ۱۱ کشور علیه آن، و ۵۸ کشور رای ممتنع دادند. دیگر کشورها در رای گیری شرکت نکردند.
این قطعنامه شبیه قطعنامه ای بود که در آغاز ماه در شورای امنیت توسط روسیه وتو شد.
اگرچه این قطعنامه غیر الزامی است ولی به گفته دیپلماتهای غربی پیام محکمی به روسیه می فرستد.

استقرار نیروهای نظامی روسیه در مرکز اوکراین
منابع آمریکا و اروپا می گویند روسیه نیرویی در حدود ۳۰ هزار نفر به مرزهای شرقی خود با اوکراین فرستاده است.

خبرگزاری سی ان ان به نقل از دو تن از مقامهای دولت اوباما که نخواسته اند نامشان فاش شود گفته است به ارزیابی دولت آمریکا احتمال دخالت نظامی روسیه در شرق اوکراین افزایش یافته است.
به گفته این مقامات چندین نشانه نگران کننده در چند روز گذشته مشاهده شده است.
اگر روسیه بتواند در عمق خاک اوکراین نفوذ کند، می تواند از طریق زمین نیز به شبه جزیره کریمه وصل شود.

منابع محلی به صدای آمریکا گفته اند ارتش روسیه در منطقه بریانسک در ۲۰ میلومتری مرز اوکراین یک بیمارستان صحرایی برپا کرده است و ملزومات آن با ۶۰ واگن قطار به منطقه حمل شده است. همچنین حدود یک دوجین هواپیماهای بدون سرنشین مشغول گشت زنی در منطقه هستند.
اگرچه روسیه عملیات خود را مانور نظامی خوانده است اما شاهدان هیچ نشانی از تمرین نظامی گزارش نکرده اند.

پیش از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا صندوق بین المللی پول تعهد کرد وامی به مبلغ ۱۸ میلیارد دلار به اوکراین اعطا کند. در ازای این وام اوکراین باید سیاستهای سختگیرانه ای در اقتصاد داخلی خود اجرا کند.

نامزدی نخست وزیر سابق
یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین که ماه گذشته پس از فرار ویکتو یاتوکویچ به روسیه، از زندان آزاد شده است روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد خود را دوباره در انتخابات ۲۵ ماه مه برای مقام ریاست جمهوری نامزد کند.

.
XS
SM
MD
LG