لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

سازمان ملل: میلیون ها نفر با استنشاق هوای آلوده جان می دهند


سازمان ملل متحد می گوید افزایش ذرات معلق و آلودگی هوا در آسیا باعث شده است هزینه های اجتماعی و اقتصادی بیشتری به جوامع وارد شود و میلیون ها نفر هر سال به خاطر افزایش آلودگی هوا در این قاره دچار مرگ زودرس می شوند.

در سطح جهانی هفت میلیون نفر هر سال به خاطر آلودگی در ساختمان ها و فضاهای بیرونی ساختمان دچار مرگ زودرس می شوند که ۷۰ درصد این مرگ و میرها در منطقه آسیا-اقیانوسیه رخ می دهد.

در چین، کلانشهرها در اثر شدت آلودگی هوا غبارآلود شده اند، در خانه های روستایی جنوب آسیا اجاق های ناکارآمد هوای داخل خانه ها را ناسالم می کند و در جنوب شرق آسیا دود ناشی از آتش سوزی های جنگلی آسمان را تیره کرده است.

کاوه زاهدی، از برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد که حوزه فعالیت او امور آسیا و اقیانوسیه است، می گوید هزینه آلودگی هوا برای میلیون ها نفر در این منطقه رو به افزایش است و آلودگی هوا در صدها شهر منطقه استانداردهای ایمنی سازمان بهداشت جهانی را رد کرده اند.

کاوه زاهدی می گوید موضوع آلودگی هوا و کیفیت هوا باید در اولویت قرار بگیرد. به گزارش رویترز، او گفت در بیش از ۲۰۰ شهر آسیا رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی در مورد انتشار ذرات معلق ۲.۵ میکرون رعایت نمی شود که این امر به طور مستقیم با مشکلات مزمن سلامتی ارتباط دارد.

"برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد" این هفته ۱۲۰ دانشمند، مقام دولتی، و استادان دانشگاه و سازمان های بین المللی را گرد هم آورد تا به یک برنامه مشترک برای برخورد با آلودگی هوا در آسیا برسند.

XS
SM
MD
LG