لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۶

سیاست هسته‌ای آمریکا در قرن ۲۱


نمایی از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، شرق ایالات متحده - آرشیو

روز دوشنبه گفت‌وگوهایی با هدف دستیابی به قراردادی لازم الاجرا در مورد منع استفاده از تسلیحات هسته‌ای در سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.

این گفت‌وگوها در حالی انجام خواهد شد که ایالات متحده بررسی همه جانبه نقش تسلیحات اتمی خود در قرن بیست و یکم را آغاز کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا می‌دانست که طبعا جانشین او تلاش می‌کند بسیاری از سیاست‌های او را تغییر دهد، که یکی ازاین سیاستها تعهد او به نابودی نهایی تسلیحات هسته‌ای در سراسر جهان بود.

به علاوه ممکن است در چارچوب بررسی سیاست اتمی آمریکا آزمایش‌های اتمی که معلق شده بود، از سر گرفته شود.

میشل داج، تحلیلگر ارشد بنیاد هریتیج می‌گوید «بیست سال است که آزمایشی نکرده‌ایم. از آن زمان تا به حال، تغییراتی در کلاهک‌های اتمی مان داده‌ایم، اما به همین دلیل، کاملا نمی‌دانیم در عمل چه می‌کنند.»

به گفته مقام‌های شورای امنیت ملی کاخ سفید، در بررسی نقش تسلیحات اتمی، تجدید محاسبه تعداد مورد نیاز و احتمالا افزایش این ابزارها نیز مد نظر است.

روس‌ها که تعداد سلاح‌های اتمی شان به مراتب بیش از آمریکاست، به دقت این تحولات را زیر نظر دارند.

به گفته سرگئی روگوف مشاور وزارت خارجه روسیه «آشکار است که دولت جدید سیاست (مشخصی) در مورد تسلیحات اتمی ندارد. البته هنوز زود است. اما مسئله این است که حزب جمهوریخواه تقریبا مذاکره کننده اتمی ندارد.»

خانم داج می‌گوید، آنچه تا به حال در مورد سلاح های اتمی اتفاق افتاده این است که بعد از هر قرارداد، واشنگتن از مفاد آن کاملا پیروی می‌کند، اما مسکو علی رغم تعهد به آن تلاش می‌کند از انجام آن تعهدات به نوعی فرار کند.

ویکتور میزین از موسسه مطالعات روابط بین الملل مسکو معتقد است «برای طرف روسی، اگر آمریکا چیز جالبی ارائه دهد، مسکو به سختی می‌تواند بگوید، نه! این جالب نیست!»

بررسی نقش همه جانبه تسلیحات اتمی آمریکا در هفت سال گذشته انجام نشده، و طرفداران کنترل تسلیحات هم امیدوارند عدم گسترش این تسلیحات بخش مهمی از این بررسی را به خود اختصاص دهد.

دریل کیمبال مدیر موسسه کنترل تسلیحات می‌گوید «تصور می‌کنم پرزیدنت ترامپ و تیم او در پنتاگون به این حقیقت می‌رسند که نیازی به مسابقه تسلیحاتی جدید نیست، بلکه در مورد روسیه نیاز داریم محدودیت‌های قابل تائید این تسلیحات را ادامه دهیم. به علاوه، باید آن نوع از آزمایش های اتمی را انجام دهیم که با کنترل تسلیحات اتمی و عدم گسترش آن منافات نداشته باشد.»

بررسی جدید نقش سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده آمریکا در استراتژی کلی این کشور، بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG