لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

ترامپ در مصاحبه با رویترز: ظرفیت‌ تسلیحات اتمی آمریکا باید در صدر جهان باشد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز گفته است می‌خواهد اطمینان حاصل کند که آمریکا در زمینه تسلیحات هسته‌ای در صدر جهان باشد و برای این کار، ظرفیت‌های اتمی کشور که عقب افتاده است را ارتقا خواهد داد.

این نخستین اظهار نظر پرزیدنت ترامپ درباره زرادخانه هسته‌ای آمریکا از آغاز ریاست جمهوری او در بیستم ژانویه (اول بهمن) است. واکنش آقای ترامپ به پرسش رویترز درباره توئیت پیشین رئیس جمهوری آمریکاست که اواخر دسامبر درباره لزوم گسترش و تقویت ظرفیت‌های هسته‌ای ایالات متحده نوشته بود.

وی گفت دوست دارد جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای باشد، اما در عین حال از این که «ظرفیت‌های ایالات متحده در زمینه تسلحیات هسته‌ای عقب افتاده» ابراز نگرانی کرد و گفت، توان اتمی آمریکا هرگز از کشورهای دیگر، حتی از کشورهای دوست، عقب نخواهد ماند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این مصاحبه که گزارش آن روز پنجشنبه منتشر شد، گفت که «فوق العاده است اگر این رویا که هیچ کشوری سلاح اتمی نداشته باشد، به حقیقت بپیوندد، اما اگر قرار است کشورها تسلیحات اتمی داشته باشند، ما در صدر آنها خواهیم بود.»

ایالات متحده و فدراسیون روسیه بزرگترین زرادخانه‌های اتمی جهان را در احختیار دارند و به نوشته رویترز به نقل از گروه ضد تسلحیات هسته‌ای «پلاوشر»، آمریکا در حال حاضر ۶ هزار و هشتصد و روسیه ۷ هزار کلاهک هسته‌ای دارند.

دو کشور در سال ۲۰۱۰ پیمانی را برای کاهش تسلیحات هسته‌ای با نام «استارت نو» به امضا رساندند و متعهد شدند از شمار کلاهک‌های هسته‌ای خود بکاهند. پیمانی که پرزیدنت ترامپ، پیشتر در گفت‌وگویی تلفنی با همتای روس خود، از آن انتقاد کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG