لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

هشدار سازمان ملل متحد علیه ادامه بن بست سیاسی در عراق


داوطلبان شیعه، که در جنگ با پیکارجویان سنی به ارتش عراق پیوسته اند، در عملیات آموزشی شرکت کردند.
داوطلبان شیعه، که در جنگ با پیکارجویان سنی به ارتش عراق پیوسته اند، در عملیات آموزشی شرکت کردند.

سازمان ملل متحد رهبران عراق را ترغیب کرده است بر اختلافات عمیق خود غلبه کنند و برای تشکیل سریع دولت جدیدی که بتواند کشور را متحد سازد و با تهدید پیکار جویان برخورد کند، دست بکار شوند.

پارلمان جدید عراق قرار است روز یکشنبه دومین نشست خود را برگزار کند و امید می رود قانون گذاران بتوانند بسرعت در مورد نخست وزیر، رئیس جمهوری و رئیس جدید پارلمان به توافق برسند. این توافق نخستین گام بسوی تشکیل دولت جدید خواهد بود.

با این حال، به گزارش اسوشیتد پرس، احتمال نمی رود قانون گذاران در مورد انتخاب رهبران جدید موفقیتی کسب کنند و مجادله سیاسی روزها و هفته ها ادامه خواهد داشت.

نیکولای ملادنوو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق روز شنبه در بیانیه ای از قانون گذاران خواست در پارلمان حضور یابند و در مورد رهبران جدید به توافق برسند. او هشدار داد «اگر بن بست سیاسی فعلی به درازا بکشد، پیامد های وخیمی ببار خواهد آمد، و فقط کسانی که می خواهند مردم عراق را از هم جدا کنند و شانس آنها را برای صلح و پیشرفت از بین ببرند سود خواهند برد.»

نوری المالکی نخست وزیر برای کناره گیری زیر فشار قرار دارد. ناتوانی دولت او در جلوگیری از حمله پیکار جویان سنی ، و عقب زدن آن ها، اعتماد مردم عراق و جامعه بین المللی را به توانایی او در یکپارچه نگاهداشتن کشور و بیرون کشیدن آن از بحران کاهش داده است.

در این میان، روز شنبه سربازان با پشتیبانی شبه نطامیان شیعه با پیکارجویان سنی ، که دست کم کنترل محدود یک پایگاه نظامی در حونه شهر مقددیه، در حدود ۹۰ کیلومتری یغداد را به دست گرفته اند، به نبرد پرداختند.

آنها توانستند مهاجمان را از دهکده نوفال عقب بزنند، اما به گفته مقامات پلیس، پایگاه هنوز بین دو طرف تقسیم می شود.

پلیس و مسئولان بیمارستانی گفتند ۳۱ تن از رزمندگان طرفدار دولت – سرباز و شبه نظامی – کشته شدند.

XS
SM
MD
LG