لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

بان کی مون خواستار تلاش ایران برای رسیدن به راه‌حل سیاسی درسوریه شد


عکس آرشیوی از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

دبیر کل سازمان ملل متحد از ایران خواسته است تا دولت سوریه را به منظور دست یافتن به یک راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به جنگ داخلی خونبار تحت فشار قرار دهد.

دفتر بان کی مون روز دوشنبه اعلام کرد که وی در دیدار با وزیر خارجه ایران بار دیگر تاکید کرد که هیچ راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و از محمدجواد ظریف خواست تا تهران از نفوذ خود در سوریه برای پیش بردن یک راه حال سیاسی در آن کشور استفاده کند.

ایران مهم ترین متحد منطقه ای دولت حاکم بر دمشق است و طی بیش از چهار سال اخیر که جنگ داخلی در سوریه آغاز شده است، به روشنی از بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور در مقابل مخالفان او حمایت کرده است.

وزارت امور خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که طرحی را برای برقراری صلح و تغییرات سیاسی در سوریه ارائه کرده است. این طرح به گفته رئیس جمهوری سوریه به دلیل تحولات جدید و ورود نظامی روسیه به سوریه، در دست بازنگری و تغییر است.

بان کی مون و محمدجواد ظریف همچنین درباره بحران یمن نیز گفت و گو کردند، جایی که سازمان ملل تلاش می‌کند تا مذاکرات صلح برای آن را احیا کند. ایران که حامی شورشیان شیعه حوثی است، همچنین نقشی کلیدی در بحران یمن بازی می‌کند.

در همین زمینه قرار است یان الیاسون معاون بان کی مون در یک سفر منطقه‌ای برای بررسی بحران انسانی در یمن و سوریه، یکشنبه آینده ۱۱ اکتبر به تهران سفر کند. وی قرار است به ریاض، ابوظبی و ترکیه نیز سفر کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در دیدار با وزیر خارجه ایران، همچنین طرفین توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و قدرت های جهانی را به اجرای "خوب و کامل" این توافق فرا خواند.

XS
SM
MD
LG