لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

دو گروه اوپوزیسیون سوریه با «نقشه راه» موافقت کردند


دو گروه اپوزیسیون سیاسی اصلی سوریه، با هدف یافتن راه حلی برای جنگ داخلی کشور، با آنچه آنرا «نقشه راه» واحد می نامند، موافقت کرده اند.

هدف دو گروه «ائتلاف ملی سوریه» و «نهاد هماهنگی ملی برای نیروهای تغییر دمکراتیک» رسیدن به تفاهمی مشترک برای نحوه پایان بخشیدن به جنگ است.

به گزارش اسوشیتدپرس، توافق روز پنجشنبه در حالی صورت گرفت که استفان دومیستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای تشویق طرف های مناقشه به یافتن راه حل سیاسی در دمشق به سر می برد.

در بروکسل، محل برگزاری اجلاس جناح های اپوزیسیون، نمایندگان دو گروه گفتند جزئیات توافق را روز جمعه در یک نشست خبری اعلام خواهند کرد.

اعضای ائتلاف ملی سوریه، گروه سیاسی اصلی در تبعید، از دیرباز نهاد هماهنگی ملی برای نیروهای تغییر دمکراتیک، مستقر در دمشق را، که رهبرانش دولت سوریه را تحمل کرده اند، به نرمش و همدستی با دولت بشار اسد متهم ساخته اند. در مقابل، اعضای نهاد اغلب گفته اند ائتلاف ملی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس حقوق می گیرد.

اختلاف های آنها موجب شده است شکاف های ناهنجاری در داخل اپوزیسیون سوریه ایجاد شود.

جناح های دیگر هر دو گروه را متهم می کنند که از واقعیت های جاری در سوریه دور هستند و در میان گروه های شورشی که مشغول نبرد هستند طرفدار ندارند. اما یک جبهه سیاسی واحد می تواند دست اپوزیسیون را در هر مذاکره صلح با دولت اسد تقویت کند.

استفان دومیتسورا که روز پنجشنبه وارد پایتخت سوریه شد، با سیاستمداران سوریه و بازیگران منطقه ای ملاقات کرده است و سعی دارد راهی برای پایان دادن به مناقشه سوریه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG