لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۳

هشدار برنامه جهانی غذا در مورد کودکان آواره در مالی


برنامه جهانی غذا هشدار داده است هر روز تعداد بيشتری از کودکان در منطقه شمال مالی به دليل افزايش روز افزون بهای مواد غذايی، در معرض خطر سوء تغذيه و گرسنگی مفرط قرار می گيرند.

برنامه جهانی غذا می گويد، در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان شمال کشورمالی که از بيم شبه نظاميان اسلام گرا گريخته اند، تحت پوشش برنامه غذايی اين سازمان قرار دارند.

شهر موپتی که در جهان به ونيز مالی شهرت دارد در ۴۶۰ کيلومتری باماکو، پايتخت واقع است و شماری از مردم از فرط آزار گروه های مسلح افراطی در شمال، به بخش های ديگر کشور پناه آورده اند.

اين افراد از ماه مارس گذشته، از زمان کودتايی که به سقوط احمدو تومانی توره، رئيس جمهوری وقت و تسلط شبه نظاميان اسلام گرا در مناطق شمالی انجاميد، مجبور به ترک خانه هايشان شده اند.

در اين مدت، خلاء قدرت به اسلام گرايان فرصت داد تا با اعلام خودمختاری در شمال کشور، قوانين اسلامی را در منطقه اعمال کنند.

در حال حاضر، حدود ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان شمال مالی در شهر موپتی هستند و برای سير کردن خود، چشم اميد به کمک سازمان های امدادی و انجمن های خيريه دارند. جِين هاوارد سخنگوی برنامه جهانی غذا می گويد، اين سازمان اکنون هزاران نفر از آوارگان شمال مالی را تحت پوشش دارد، اکثر اين افراد يا با خانواده هايشان زندگی می کنند، يا در اردوگاه ها در شرايط بسيار بسيار بدی هستند.

اين وضعيت در شرايطی پيش آمده که کشور يک خشکسالی شديد را پشت سر می گذارد، اقتصاد وضع خوبی ندارد و مواد غذايی در بازار پيدا نمی شود. قيمتها شديداً بالاست و خيلی از مردم از عهده سير کردن شکم خانواده هاشان بر نمی آيند.

يکی از راههای سازمان های امدادی برای تشويق مردم به فرستادن فرزندانشان به مدرسه، اجرای برنامه تغذيه رايگان در مدارس است. در مدرسه ها برای ناهار به دانش آموزان، بلغور و نخود می دهند.

ناامنی منطقه باعث شده است تا بسياری از سازمان های امدادی نتوانند به شمال مالی کمک کنند، برنامه جهانی غذا هم برای رساندن مواد غذايی به مردم بايد از قايق و وسايل نقليه محلی استفاده کند.

سازمان های بشر دوستانه می گويند، در صورت ادامه اين بحران، در ماه های آينده تعداد گرسنگان مالی دو برابر خواهد شد.

در حال حاضر رهبران کشورهای غرب آفريقا از بيم اينکه مالی به محل امنی برای رشد تروريسم و جرايم سازمان يافته تبديل شود، تصميم گرفته اند برای تقويت ارتش مالی و باز پس گرفتن کنترل شمال کشور، ۳۳۰۰ سرباز به مالی اعزام کنند.

اما با استعفای ناگهانی شيخ موديبو ديارا، نخست وزير مالی و دستگيری وی، اين کشور در حال حاضر با بحران سياسی ديگری رو به روست.
XS
SM
MD
LG