لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

کمیسیون سازمان ملل متحد درباره اعمال خشونت جنسی توسط حماس تحقیق می‌کند


رئیس کمیسیون سازمان ملل متحد که وقوع جنایات جنگی در هر دو طرف درگیری اسرائیل و حماس را بررسی می‌کند، چهارشنبه هشتم آذر به خبرگزاری رویترز گفت که این کمیسیون بر اعمال خشونت جنسی توسط حماس در حملات ۱۵ مهر به اسرائیل تمرکز خواهد کرد.

ناوی پیلای با اشاره به اینکه در شرف ارائه درخواست برای ارسال مدرک است، گفت که این مدارک را در اختیار دادگاه کیفری بین‌المللی قرار می‌دهد و خواستار رسیدگی به این موارد خواهد شد.

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که در هفته‌های اخیر اسرائیل و خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی از سکوت سازمان ملل متحد انتقاد کردند.

ناوی پیلای، رئیس کمیسیون تحقیق سه نفره در مورد تخلفات انجام شده در اسرائیل و سرزمین‌های اشغالی فلسطینی گفت: «من اکنون رئیس کمیسیونی هستم که قدرت بررسی این موضوع را دارد. بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که ما این کار را انجام ندهیم».

او در ادامه افزود که برخی افراد مشتاق ارائه شهادت هستند و این مدارک به دادستان تحویل داده خواهد شد.

با این حال، یکی از چالش‌های بزرگ پیلای عدم همکاری اسرائیل با کمیسیون است، گروهی که به گفته این‌ کشور سوگیری «ضداسرائیلی» دارد. در صورت عدم همکاری اسرائیل، این کمیسیون ممکن است برای جمع‌آوری شواهد کافی برای طرح اتهامات در دادگاه با مشکلاتی مواجه شود.

ناوی پیلای
ناوی پیلای

حماس اتهام خشونت جنسی را رد می‌کند و رویترز نتوانست با سخنگوی این سازمان فلسطینی برای اظهار نظر تماس بگیرد.

هیئت دیپلماتیک اسرائیل در ژنو، پنجشنبه گفت که این کمیسیون از قبل «تعصبات مغرضانه علیه اسراییل» داشته است.

این هیئت در بیانیه‌ای به رویترز گفت که از هنگام ایجاد کمیسیون تحقیق در سال ۱۴۰۰، اسرائیل به صراحت اعلام کرده است که با این «نهاد تبعیض‌آمیز و کمیسران آن» همکاری نخواهد کرد. در ادامه گفته می‌شود که «قربانیان اسرائیلی هرگز شاهد برقراری عدالت از کمیسیون تحقیق نخواهند بود.»

مقامات اسرائیلی پیش از اعلام این‌ کمیسیون، تحقیقات جداگانه خود را در مورد اعمال خشونت جنسی در طول مرگبارترین حمله به اسرائیل در تاریخ این کشور آغاز کردند. آنها در این تحقیقات با شواهدی از جنایات جنسی از جمله تجاوز مواجه شدند، و قربانیانی را یافتند که برهنه یا مثله شدند.

شواهد در مورد خشونت جنسی شامل شهادت‌هایی است که از پس از حمله ۱۵ مهر حماس، توسط نیروهایی اسرائیلی که ابتدا وارد این‌ مناطق شدند، و همچنین نیروهای ذخیره نظامی که در فرآیند شناسایی اجساد مشارکت داشتند در اختیار رویترز قرار گرفته است. این خبرگزاری تصاویری را مشاهده کرده است که ادعای خشونت جنسی را تأیید می‌کند.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل که در سال ۱۴۰۰ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو تشکیل شد و متشکل از سه کارشناس مستقل است. وظیفه آنها جمع‌آوری شواهد و شناسایی عاملان جنایات بین المللی است.

در برخی موارد، شواهد جمع‌آوری شده توسط این نهادهای سازمان ملل متحد، مبنایی برای تعقیب جنایات جنگی می‌شود و می‌تواند توسط دادگاه کیفری بین‌المللی مورد بررسی قرار گیرد.

ناوی پیلای با اشاره به تحقیق درباره اعمال خشونت جنسیی سوی حماس، از بمباران غزه توسط اسرائیل و تلفات انسانی سنگین در مناطق فلسطینی نیزانتقاد کرد.

منبع : رویترز

XS
SM
MD
LG