لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

تاکید سازمان ملل بر لزوم مقابله با تغییرات آب و هوایی


سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی نسبت به آثار زیان بار پدیده تغییر آب و هوا هشدار داده و می گوید جهان برای کنترل این پدیده باید منابع انرژی پاک تر را جانشین سوخت های فسیلی کند.

این گزارش که در پی جلسه دانشمندان و نمایندگان دولتی در برلین منتشر می شود، بررسی جامعی است که بر مبنای گزارش های یک هیات بین دولتی در باره مسلم بودن تغییر آب و هوا، آثار آن و کارهایی که باید در این باره انجام شود تهیه شده است.

استفاده از نیروی خورشیدی در این گزارش راهی برای حل این مشکل عنوان شده و به پروژه بزرگی که در صحرای موهاوی کالیفرنیا به اجرا درآمده است اشاره می کند و به نقل از دیوید کرین، مدیر شرکت « ان آر جی انرژی» می گوید عملیات پروژه در ماه فوریه آغاز شد و برق کافی برای ۱۴۰ هزار خانه را تامین خواهد کرد.

او می گوید نسل فعلی می تواند آغازگر پیکار با پدیده تغییر آب و هوا باشد تا نسل بعدی بتواند آن را به پایان برساند.

راجندرا پاچوری، سرپرست هیات بین دولتی بررسی تغییر آب و هوا یاد آور می شود این کار باید در سطح جهانی انجام شود.

او بر فوریت چنین اقدامی تاکید می کند و می گوید « اگر ما براستی می خواهیم افزایش دمای هوا را به حداکثر دو درجه سانتیگراد محدود کنیم، لازم است به آنچه به روشنی در گزارش بیان شده توجه شود.»

گزارش می گوید برای پرهیز از آثار فاجعه بار هوای ناهنجارتر در جهانی گرم تر، تشعشات جهانی گاز گلخانه ای باید در مقایسه با ۲۰۱۰ ، چهل تا هفتاد درصد تا نیمه قرن جاری کاهش پیدا کند.

کاترین کوهین، سرپرست کوشش های بین المللی برای پرداختن به تغییر آب و هوا در صندوق دفاع از محیط زیست، می گوید برای کاهش تشعشع گازها که جهت سالم نگه داشتن آب و هوا کافی باشد، راه حل هایی در دسترس هست و به گسترش منابع انرژی پایدار و تجدیدپذیر، و اقداماتی در جهت کاهش فرسایش جنگل ها اشاره می کند.

منابع انرژی تجدیدپذیر مانند خورشید، باد و نیروی آب بیش از ۸ در صد تولید انرژی جهان را تشکیل می دهند و در صورت افزودن نیروی اتمی این رقم به ۲۰ درصد می رسد. با این حال، کوهین می گوید کوشش های بین المللی با آنچه که لازم است برای تغییر سوخت فسیلی به انرژی پاک صورت گیرد، فاصله دارند.

گزارش می گوید هر قدر در کنترل تشعشعات بیشتر تاخیر شود، هزینه آن برای سلامت عمومی و محیط زیست بیشتر خواهد شد. کوهین همچنین خاطرنشان می کند که مردم باید به دولت های خود بگویند که تغییرات آب و هوایی و پرداختن به آن مهم است.

با این حال این گزارش بر این باور است که جامعه جهانی هنوز فرصت عمل دارد. مذاکره کنندگان سازمان ملل متحد روی توافق بین المللی جدیدی برای کاهش تشعشات جهانی کار می کنند که جایگزین پروتکل کیوتو، که در سال ۲۰۱۲ منقضی شد، خواهد بود.
XS
SM
MD
LG