لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

بان گی مون خواستار کمک جهانی به پناهجویان سوری شد


بازدید بان کی مون از اردوگاه های پناهندگان سوریه در ترکیه. 7 دسامبر 2012
بازدید بان کی مون از اردوگاه های پناهندگان سوریه در ترکیه. 7 دسامبر 2012

دبیر کل سازمان ملل متحد که از اردوگاه های پناهندگی سوری در اردن و ترکیه بازدید می کرد از کمبود رسیدگی به بحران انسانی در منطقه انتقاد کرد.

بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار حمایت بین المللی بیشتر از صدها هزار پناهجوی سوری شد که خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند.

بان گی مون که از اردوگاه های پناهندگی سوری در اردن و ترکیه بازدید می کرد از کمبود رسیدگی به بحران انسانی در منطقه انتقاد کرد. با فرارسیدن سرمای زمستان، اوج گرفتن درگیری ها و تهدید استفاده از سلاح های شیمیایی توسط حاکمیت بشار اسد علیه مردم سوریه، ناظران درباره افزایش یافتن بحران هشدار می دهند.

بان گی مون طی بازدید از اردوگاه زعتری در اردن گفت: «از جامعه بین الملل، بویژه کشورهای منطقه درخواست می کنم کمک های اضطراری انساندوستانه خود را عرضه کنند. ما به یاری شما نیازمندیم.»

دبیرکل سازمان ملل متحد از یک اردوگاه پناهندگان در ترکیه نیز بازدید کرد که بیش از ۸۵۰۰ پناهجوی سوری را در خود جای داده است. او درباره هزینه گزاف درگیری های ۲۱ ماهه اخیر در سوریه ابراز انزجار کرد و گفت درباره احتمال استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه انقلابیون مسلح به شدت نگران است. آقای بان گفت این اقدام یک «جنایت ظالمانه» خواهد بود.

با فرا رسیدن زمستان سخت، دولت ترکیه اعلام کرده که توانایی آنکارا برای تامین نیازهای پناهجویان محدود است و از کشورهای جهان خواسته تا به کمک بشتابند.
تحلیلگران می گویند رد کردن پناهندگان بویژه برای آنکارا دشوار است چرا که کشورهای فقیرتری مانند اردن آنان را می پذیرند. اما اگر ترکیه همچنان به سیاست درهای باز ادامه دهد، با چالش های جدیدی مواجه خواهد شد. از جمله باید برای نیازهای روحی و روانی پناهجویان چاره ای اندیشیده شود.

یک هماهنگ کننده امور پناهندگان ترکیه با سازمان ملل متحد به صدای آمریکا می گوید:« پناهندگی به خودی خود ذهنیت آنان را تغییر داده است، دشواری زندگی در یک پناهگاه برای مدت طولانی را هم به مسئله اضافه کنید. هر چند دولت سعی می کند استاندارد بالایی را در کمک به پناهجویان رعایت کند اما نیازهای روحی آنان بویژه ارائه خدمات مشاوره نیز باید تامین شود.»

دولت ترکیه تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای کمک به پناهندگان سوریه ای هزینه کرده است.

سلجوق اونال، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت آنکارا خواستار کمک از کشورهای دیگر است و هشدار داد توانایی ترکیه محدود است. او گفت: «ترکیه ۱۳۶ هزار پناهجوی سوری را در ۱۴ اردوگاه اسکان داده است. آنچه ما تاکنون کرده ایم تنها با اتکا بر منابع ملی خودمان بوده است.»

به گفته این مقام ترکیه، آنکارا به کمک های نقدی، کانتینرهای مسکونی، چادر و پتو نیاز دارد. در حال حاضر هزاران پناهجوی سوری به شکل نوبتی در اردوگاه های مرزی به سر می برند.
XS
SM
MD
LG