لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

هشدار ناتو به سوریه


آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو
آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو
دبیرکل ناتو می گوید استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی، واکنش فوری جامعه بین الملی را به دنبال خواهد داشت.
آندرس فوگ راسموسن روز سه شنبه گفت استفاده احتمالی از سلاح های شیمیایی «کاملا غیر قابل قبول» است.
او این سخنان را چند ساعت پیش از آن عنوان کرد که وزیران امور خارجه ناتو درخواست ترکیه را برای استقرار سیستم های ضد موشکی پاتریوت تصویب کنند.
راسموسن گفت وزیران ناتو از «هر تهدیدی» علیه مرز جنوب شرقی ناتو، که ترکیه را از شمال سوریه جدامی کند، جلوگیری خواهند کرد. جلسه وزیران روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت.
ترکیه سیستم ضد موشکی را برای حفاظت در برابر حملات سوریه با سلاح های شیمیایی می خواهد. باراک اوباما دوشنبه به بشار اسد هشدار داد که استفاده از سلاح های شیمیایی «اشتباهی تراژیک» است و عواقب جدی خواهد داشت.
وزارت امور خارجه سوریه روز دوشنبه بار دیگر اتهامات آمریکا را رد کرد و اعلام کرد که دمشق، اگر هم سلاح شیمیایی داشت تحت هیچ شرایطی از آن علیه مردم خود استفاده نمی کرد.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه در استانبول درباره وضعیت سوریه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفتگو کرد. پوتین گفت که نگرانی های ترکیه در مورد امنیت مرزی را می فهمد، اما تاکید کرد که درخواست آنکارا از ناتو برای استقرار موشک های پاتریوت در مرز سوریه، وضع را بدتر خواهد کرد.
در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز سه شنبه گفت در خشونت های دوشنبه در سراسر کشور ۱۹۸ نفر کشته شدند. نیروهای دولت سوریه مواضع شورشیان را در شهر راس العین بمباران کردند. دست کم ۱۲ نفر کشته شدند. در پی این واقعه، جت های جنگنده ترکیه در امتداد مرز جنوبی با سوریه به پرواز در آمدند.
XS
SM
MD
LG